Nadležno Ministarstvo, priznajući da imenovanja nisu bila u skladu sa zakonom i da ih ne opravdava, smatra da je u interesu pacijenata i zaposlenih da ta javna ustanova ima direktora - navodi Transparency international BiH.
Kako ističu u saopćenju, Upravni odbor Doma zdravlja Lukavac je u martu 2022. imenovao dr Sediju Arapčić za vršiteljicu dužnosti direktora Doma zdravlja Lukavac, iako ona ne posjeduje dokaz o znanju iz zdravstvenog menadžmenta koji je, prema Zakonu o zdravstvenoj zaštiti Federacije BiH, neophodan uslov za rukovođenje zdravstvenom ustanovom.
- Ovim zakonom je propisano da direktor zdravstvene ustanove, osim fakultetske diplome iz oblasti medicine ili farmacije, mora imati najmanje pet godina radnog iskustva, te specijalizaciju ili završen postdiplomski studij zdravstvenog menadžmenta. Spomenutim zakonom je takođe definisano da se za vršioca dužnosti direktora u zdravstvenim ustanovama može imenovati najduže na period do 6 mjeseci, međutim dr Arapčić je na ovu funkciju imenovana čak pet puta i obavlja ovu funkciju već dvije godine i šest mjeseci sa jednim razmakom od dva mjeseca - podsjećaju it TIBiH.
Da su ova imenovanja problematična i da Sedija Arapčić ne ispunjava zakonske uslove za poziciju direktorice potvrdio je, kako podvlače, i kantonalni zdravstveni inspektor Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Tuzlanskog kantona koji je proveo nadzor u ovoj javnoj ustanovi, ali se proglasio nenadležnim za izricanje sankcija, te je tražio od Ministarstva zdravlja ovog kantona da pokrene postupak i poduzme "odgovarajuće mjere“ za otklanjanje ovih nepravilnosti.
Ono što je u ovom slučaju najupečatljivije je, kako navode iz TI BiH, da je Ministarstvo u svom odgovoru na upit Transparency International u BiH saglasno sa tim "da u spornom periodu nisu bili ispunjeni zakonski uslovi za imenovanje direktora JZU Dom zdravlja Lukavac“, ali da je imenovanje dr Sedije Arapić na poziciju v.d. pet puta zaredom vršeno "iz opravdanih razloga u cilju obavljanja djelatnosti ove ustanove i u interesu zaposlenih Doma zdravlja i svih stanovnika Grada Lukavac“.
- I pored utvrđenih nepravilnosti koje su potvrđene od inspekcijskih organa, izostanak konkretnih sankcija i višestruko produžavanje mandata dovodi u pitanje odgovornost institucija vlasti koje bi trebale štititi i interese građana. Pored toga, činjenica da se osoba, koja ne ispunjava zakonske uslove za direktora, u kontinuitetu postavlja na poziciju vršiteljice dužnosti pokazuje da se u BiH zakoni tumače selektivno, a institucije vlasti koje bi trebalo da osiguraju poštovanje i dosljednu primjenu zakona, koriste sve moguće načine kako bi izbjegli zakonske obaveze i ograničenja za imenovanje osoba van javnog konkursa, diskriminišući ostale građane uskraćujući mogućnost za izbor i imenovanje - poručuju iz TI BIH.
(Vijesti.ba / FENA)