
Izjava Pfizerovog šefa nadovezuje se na pripreme proizvođača lijekova za moguće američko uvođenje carina od 25 posto na uvoz lijekova.
Kompanije sa proizvodnom mrežom u SAD-u bolje će proći budu li morale prebacivati proizvodnju u matičnu zemlju kako bi izbjegle carine, rekao je Bourla u ponedjeljak na zdravstvenoj konferenciji TD Cowen.
"Imamo kapacitete u SAD-u i proizvodne lokacije trenutno rade dobrim kapacitetom. Ako se nešto dogodi, pokušat ćemo to ublažiti preseljenjem s proizvodnih lokacija u inostranstvu na lokacije ovdje u SAD-u", dodao je.
Pfizer u SAD-u ima deset proizvodnih lokacija i dva distribucijska centra.
Trump je u predizbornoj kampanji obećao da će potaknuti domaću proizvodnju, a pretprošle sedmice naznačio je da bi mogao uvesti carinu od 25 posto i na uvoz lijekova, podsjeća Reuters.
U februaru se američki predsjednik sastao sa izvršnim direktorima velikih proizvođača lijekova, uključujući i šefa Eli Lillyja Davida Ricksa. Među temama sastanka bila su i strahovanja kompanija od uvoznih carina.
Eli Lilly objavio je prošle sedmice da planira uložiti najmanje 27 milijardi dolara u gradnju četiri proizvodna pogona u matičnom SAD-u.
Nova postrojenja bit će izgrađena u idućih pet godina i otvorit će više od 3.000 radnih mjesta za visokokvalifikovane radnike, poput inžinjera i naučnika, i 10.000 na građevinskim poslovima.
Lokacije će biti objavljene do kraja godine, dodali su.
Eli Lilly će u tri nova pogona proizvoditi farmaceutske sirovine, a u četvrtom lijekove za intravenoznu primjenu.
(Vijesti.ba)
Chat čitatelja