30.04.2025 / 09:53 Svijet - Dobri poslovni izvještaji

Evropske berze u plusu sedmi dan zaredom

Evropske berze u plusu sedmi dan zaredom
Foto: Agencije
Na evropskim su berzama u srijedu ujutro cijene dionica porasle, već sedmi dan zaredom, zahvaljujući dobrim poslovnim izvještajima kompanija i popuštanju Washingtona po pitanju carina na automobile.

STOXX 600 indeks vodećih evropskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,4 posto, ojačavši sedmi dan zaredom.

Jutros je londonski FTSE indeks ojačao 0,24 posto, na 8.485 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,49 posto, na 22.535 bodova, a pariški CAC 0,43 posto, na 7.588 bodova, prenosi Hina.

Podršku tržištima pružaju bolji nego što se očekivalo kvartalni poslovni rezultati većine evropskih kompanija.

Među najvećim je dobitnicima jutros automobilski sektor, koji je u prosjeku porastao oko 1 posto, nakon što je Washington popustio dio carina koji se odnosi na uvoz automobila.

I na većini azijskih berzi cijene su dionica porasle. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,2 posto.

Pritom su cijene dionica u Japanu, Hong Kongu i Australiji porasle između 0,4 i 0,7 posto, dok su u Šangaju i Južnoj Koreji pale oko 0,3 posto.

Azijski su ulagači oprezni jer nema novih vijesti s trgovinskog fronta između SAD-a i Kine. Washington poručuje da pregovori s drugim zemljama o carinama dobro napreduju, ali ne otkriva detalje.

No, stižu prvi podaci koji ukazuju na poremećaje u najvećim svjetskim privredama od kada je predsjednik SAD-a Donald Trump 2. aprila uveo recipročne carine.

Jučer je objavljeno da je trgovinski deficit SAD-a u robnoj razmjeni sa svijetom u martu dostigao rekordne nivoe zbog povećanog uvoza uoči uvođenja carina.

Izvještaj Conference Boarda pokazalo je, pak, da je povjerenje potrošača u SAD-u palo na najniži nivo od 2020. godine, dok su podaci o otvaranju novih radnih mjesta pokazali da je tržište rada i dalje stabilno.

Jutros je, pak, objavljeno da je tvornička aktivnost u Kini u aprilu pala po najvećoj stopi u 16 mjeseci, nakon dva mjeseca rasta.

„Udarac od vrtoglavih carina takav je da su nove izvozne narudžbe pale na najniži nivo od 2012. godine, ne računajući koronakrizu. Ti podaci pokazuju da je kineska privreda pod pritiskom zbog slabljenja inostrane potražnje”, kaže Zichun Huang, ekonomist u kompaniji Capital Economics.

Idućih dana bit će objavljeni novi privredni podaci, među ostalim, o bruto domaćem proizvodu (BDP), zapošljavanju i inflaciji u SAD-u.

„Mnogi privredni pokazatelji bit će nejasni, a u idućih mjesec, dva bit će teško iščitati iz podataka kakav je utjecaj carina. A kompanije na koje će carine najviše utjecati ili smanjuju procjene budućeg poslovanja ili ih uopće ne objavljuju”, objašnjava Anthony Saglimbene, strateg u kompaniji Ameriprise Financial.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo