01.05.2025 / 11:36 BiH - Kulturni i vjerski događaji

Bogat i raznovrstan sadržaj manifestacije "Dani džemata i džamija" u nekoliko bh. gradova

Bogat i raznovrstan sadržaj manifestacije "Dani džemata i džamija" u nekoliko bh. gradova
Foto: Preporod.info

Manifestacija 'Dani džemata i džamija' koncipirana je kroz 13 sadržaja koji će u periodu do 24. maja biti realizirani u nekoliko bh. gradova.

Posjetioci će imati priliku prisustvovati promocijama knjiga, izložbama, likovnim kolonijama, ali i tribinama posvećenim značaju džamija u Bosni i Hercegovini.

Centralni događaj bit će održan, na Dan džamija - 7. maja, u kompleksu Arnaudija džamije u Banjaluci. Najavljen je bogat i raznovrstan program, unutar džamijskog prostora i u haremu Arnaudija džamije, uz sudjelovanje četiri hafiza. Zehra Alispahić i Enes Karić govorit će o važnosti obrednog prostora i svetosti koju sa sobom nosi. Domaćin tog događaja je Muftijstvo banjalučko, a planiran je dolazak i reisu-l-uleme Islamske zajednice u BiH Huseina ef. Kavazovića.

Vođa tima za pripremu i realizaciju manifestacije 'Dani džemata i džamija' Bahrudin Čolo najavio je početak te manifestacije za 2. maj, jedinstvenom hutbom koju će pripremiti muftija banjalučki Ismail ef. Smajlović. Ta hutba će se kazivati u svim džematima na području Islamske zajednice u BiH.

- Cilj je ukazati i podsjetiti džematlije na vjersku dimenziju džamije i džemata te ukazati na njen značaj u kulturološkom i tradicijskom segmentu bh. muslimana - kazao je Čolo.

Promocija knjige 'Ferhadija kraljica bosanskih džamija', autora Edhema ef. Čamdžića, nekadašnjeg muftije banjalučkog najavljena je za 6. maj u Banjoj Luci. Knjiga govori o budnom periodu ponovne izgradnje i 'uspravljanju' Ferhadije džamije, o povratku i fizičkim nasrtajima, o zlu kojem se opiralo svim sredstvima, ali i o dobru koje je na kraju nadvladalo to zlo. O toj knjizi će, osim autora, govoriti Ermin Vučkić i Nedim Hrbat.

U Gazi Husrev-begovoj biblioteci u Sarajevu isti dan će biti postavljena izložba o temi 'Bosanske džamije na poštanskim markama i starim fotografijama'.

- Izložba je svjedočanstvo jednog vremena i u nekom periodu, osim ostalih znamenitosti kojima je naša domovina obogaćena, džamije su prepoznate kao jedan od simbola Bosne i Hercegovine. Stoga su i zvanične pošiljke, koje su išle iz Bosne i Hercegovine, bile popraćene markicama sa motivima bosanskohercegovačkih džamija, ali i fotografije i razglednice koje, sa ove vremenske distance, pričaju zanimljivu priču. Stoga taj dio programa, osim kulturološkog, ima i historijski značaj - naglašava Čolo.

Na Dan džamija, u srijedu 7. maja, u Zenici će biti postavljena izložba slika sa likovne kolonije 'Zenica oka moga'. Slike su nastale u okviru kolonije, koja je tematizirala uže jezgro grada Zenice sa neizostavnim simbolima koji krase zeničku čaršiju. Radi se o kompleksu Islamskog centra Sultan Ahmed koji obuhvata moderan centar, Sultan Ahmedovu džamiju, Medresu i Hadži Mazića kuću u kojoj je trenutno smješteno Muftistvo zeničko.

- Sve te građevine imaju neprocjenjivu arhitektonsku vrijednost, ali i svjedoče o društvenom statusu i ulozi Bošnjaka muslimana, koji su u svakom vremenu i prostoru davali svoj maksimum kako bi na najbolji način prezentirali svoju vjeru, kulturu i tradiciju, ali i bogato nasljeđe - naglasio je.

U Sarajevu, simbolično u 12 sati, bit će otvorena online izložba a bit će dostupna na web portalu Instituta za islamsku tradiciju Bošnjaka. Teme su džamije koje su proglašene nacionalnim spomenicima, a srušene u agresiji na Bosnu i Hercegovinu i ponovo obnovljene.

Za isti dan u Sarajevu planiran je i okrugli sto o temi 'Porušene sarajevske džamije', a realizator tog programa su Muftijstvo sarajevsko i Medžlis Islamke zajednice Sarajevo. Taj događaj će biti održan simbolično u haremu Kalin Hadži Alijine džamije koja je dugo vremena bila, nakon rušenja zatrpana, potom je i restauracija tog platoa dugo trajala.

- Danas je taj prostor zaštićen, data mu je određena vrijednost i priča. Upravo, govor o tom segmentu našeg rada ili nerada je važan posebno na sam datum koji označava dan rušenja džamija u BiH - istaknuo je.

U Tešnju, isti dan u večernjim terminima, tradicionalno u džematu Novi Miljanovci bit će upriličena večer Kur'ana koju će obogatiti predstavnici iz Bosne i Hercegovine, zemalja u regionu i iz Republike Turske.

Program obilježavanja 525. godišnjice Careve džamije u Foči, sultana Bajezida II, planiran je za 9. maj. Radi se o nacionalnom spomeniku Bosne i Hercegovine, srušenom 1992. godine, obnovljenom 2016. godine. To je jedna, od dvije džamije u Bosni i Hercegovini, koja je dobila ime po jednom od sultana. Dakle, džamije u Foči i u Nevesinju nazvane su po sultanu Bajezitu.

U Gacku 10. maja bit će upriličena izložba slika 'Korijeni i horizonti'. Autor je Fehim Vukotić (1953.) koji živi i radi u Dubrovniku, gdje se školovao i završio studij, posljednjih 35 godina bavi se slikarstvom. Bio je član Mešihate Islamske zajednice u Hrvatskoj, od 2005. do 2012. godine. Izložbom, simbolično nazvanom 'Korijeni i horizonti', želi se staviti akcent na važnost zavičaja odnosno korijena odakle je potekao čovjek, 'ali i ukazati na nove horizonte koji nas iz ovih ili onih razloga često odvedu gdje ni sami nismo predvidjeli'.

U Tuzli u Behram-begovoj medresi, za 14. maj najavljena je promocija knjige Seada Seljupca, koja je osvijetlila jednu dosta maglovitu i značajnu dionicu organizacije rada Islamske zajednice u BiH, odnosno Vakufskog povjerenstva u Tuzli sredinom 20. stoljeća, tako i knjiga nosi naziv.

- I pored detaljnog navođenja biografskih podataka vjerskih službenika na početku svakog poglavlja navedeni su i važni podaci o svakom od džemata Vakufskog povjerenstva u Tuzli. Od džemata Tuzla do džemata Gornje Hrasno, a radom je obuhvaćeno 18 pripadajućih džemata i 95 vjerskih službenika – naglasio je.

Promociju knjige 'Imami u vrijeme komunizma' planirana je za 15. maja u Sarajevu. Tretira se društveno-političko stanje socijalističke Bosne i Hercegovine i Islamske zajednice, kao i društveni položaj i djelovanje imama u Bosni i Hercegovini u periodu od dvadeset i šest godina odnosno od 1945. godine, kad je završen Drugi svjetski rat.

U Zvorniku 16. maja bit će promovirana knjiga 'Abrahman efendija Redžić', govori o ličnosti, imamu, koji je u vremenu u kojem je živio (1942-2020) zračio stamenošću i dosljednim življenjem i interpretiranjem imamske misije.

Manifestacija završava u subotu 24. maja u Visokom, u Milodražu, likovnom kolonijom 'Boje identiteta, boje koje ujedinjuju', namijenjene za polaznike osnovnih škola.

- Time želimo uključiti u sadržaje i najmlađe, da se kroz njima blizak izričaj povežu sa elementima i kulturom kojoj pripadaju. I simbolički završavamo sa njima, jer mladi naraštaji trebaju nastaviti gajiti svoj identitet i kulturu u bh. pluralnosti i multikulturalnosti, nositi i promovirati tu osobenost u svijetu suživota, tolerancije i međusobnog uvažavanja – najavio je Čolo.

Brojnim događajima devete manifestacije "Dani džemata i džamija", koju organizira Uprave za vjerske poslove Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, podsjeća se na rušenje džamija i vjerskih objekata tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu, ali i ukazuje na važnost džemata.

Odlukom Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini 7. maj se obilježava kao Dan džamija, u znak sjećanja na dan kad je u Banjaluci 1993. godine minirana i srušena džamija Ferhadija. Simbolički podsjeća na rušenje ili oštećenje velikog broja džamija, mesdžida i drugih vakufskih objekata tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu - od 1992. do 1995. godine.

U institucijama i ustanovama Islamske zajednice Dan džamija bit će obilježen prigodnim aktivnostima i programima.

(Vijesti.ba / Preporod.info)

Izdvajamo