01.05.2025 / 16:54 Svijet - SAD i Ukrajina

Poznati detalji sporazuma o mineralima: Ukrajina zadržava vlasništvo, zajednički fond ...

Poznati detalji sporazuma o mineralima: Ukrajina zadržava vlasništvo, zajednički fond ...
Foto: X.com

Nakon mjeseci napetih pregovora, Sjedinjene Američke Države i Ukrajina potpisale su sporazum koji omogućava Washingtonu pristup ključnim ukrajinskim mineralima i drugim prirodnim resursima.

Sporazum koji je potpisan u srijedu sada čeka ratifikaciju ukrajinskog parlamenta, a Ukrajina se nada da će ovaj dogovor osigurati dugoročnu američku vojnu pomoć i podršku u obnovi zemlje nakon rata.

Prema ukrajinskim zvaničnicima, ovaj potpisani sporazum daleko je povoljniji za Ukrajinu u odnosu na prethodne verzije koje su, kako tvrde, Ukrajinu svodile na status manjeg partnera i omogućavale SAD-u nezapamćena prava na ukrajinske resurse.

Ovaj sporazum usmjeren je na ekonomsku obnovu Ukrajine, koja bi, prema očekivanjima, trebala ojačati ukrajinsku ekonomiju i osigurati dugoročnu podršku SAD-a u vojnoj borbi protiv Rusije, kako piše AP.

Sporazum obuhvata mineralne resurse, uključujući rijetke zemljane elemente, ali i druge važne resurse poput nafte i prirodnog plina. Međutim, ne uključuje one resurse koji već donose prihod Ukrajini. Ukrajina će zadržati puno vlasništvo nad resursima, dok će obje strane imati jednak uticaj na upravljanje fondom za obnovu. Ukrajina će također uložiti 50% svih budućih profita od resursa u fond za obnovu, dok će SAD doprinositi u obliku finansijskih sredstava i opreme, uključujući potrebne sisteme za zračni odbranu i drugu vojnu pomoć.

Sporazum takođe uspostavlja fond za obnovu Ukrajine, u kojem će obje strane imati ravnopravan uticaj na njegovu administraciju. Ukrajina se nada da će ovaj fond privući investicije i tehnologiju iz SAD-a i drugih zapadnih zemalja, čime će se osigurati dodatna sredstva za obnovu infrastrukture, rudarstva i energetske sektore.

Iako su prethodni pregovori o ovom sporazumu naišli na prepreke, uključujući gotovo potpisivanje ranije verzije koja je uključivala ogromnu kompenzaciju SAD-u, Ukrajina je odbila ponudu koja bi Ukrajinu opteretila dugovima na više generacija. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski istakao je da je ovo "pobjednički" sporazum za Ukrajinu jer osigurava autonomiju u odlučivanju o svojim prirodnim resursima, a istovremeno donosi neophodnu podršku u obnovi zemlje.

Sporazum također uključuje rijetke zemljane elemente, koji su ključni za proizvodnju tehnologije, baterija i električnih vozila. Kina je trenutno najveći svjetski proizvođač ovih elemenata, zbog čega i SAD i Europa žele smanjiti svoju zavisnost od Pekinga. Među mineralima koji su spomenuti u sporazumu su lantani, cerijum i skandij, koji su bitni za proizvodnju potrošačke elektronike i ekološki prihvatljivih tehnologija.

Uz sve ove komponente, sporazum je ključan za budućnost Ukrajine, jer predstavlja temelj za stabilnu i sigurnu ekonomsku i vojnu saradnju sa SAD-om, a sve to u kontekstu rata protiv Rusije. Iako su resursi Ukrajine još uvijek uglavnom neiskorišteni, zemlja posjeduje bogate rezerve titana i litijuma, minerala koji su važni za industrije poput zrakoplovne, medicinske i automobilske. Ukrajina je također poznata po velikim rezervama litijuma, što je ključno za proizvodnju baterija, stakla i keramike.

Na kraju, uprkos izazovima koje predstavlja ruska okupacija i rat, Ukrajina vidi ovaj sporazum kao način da osigura dugoročnu stabilnost i obnovu, istovremeno jačajući svoju poziciju na globalnom tržištu minerala.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo