03.05.2025 / 11:30 BiH - Sramno

Foto: U Dobrovoljačkoj oznake jedinice optužene za učestvovanje u genocidu

Delegacija iz RS danas je ponovo obilježila događaja iz sarajevske Dobrovoljačke ulice, od prije 32 godine.

Na mjesto stradanja vojnika JNA položeno je cvijeće i odata počast.



Interesantno, neki od njih su na majicama nosili obilježja 65. zaštitnog motorizovanog puka Glavnog štaba VRS-a koja je optužena za sudjelovanje u genocide u Srebrenici.

Nekadašnji komandant 65. zaštitnog motorizovanog puka pri Glavnom štabu Vojske Republike Srpske (VRS) Milomir Savčić pobjegao je 2021. iz Bosne i Hercegovine, protiv njega je bila podignuta optužnica za učestvovanje u genocidu u Srebrenici. Optužnica u Sudu Bosne i Hercegovine tereti Savčića da je, znajući za namjeru glavnih izvršilaca da istrijebe nacionalnu, etničku i vjersku skupinu Bošnjaka, pomagao i podržavao ubijanje muških pripadnika skupine Bošnjaka i nanošenje teških tjelesnih ozljeda i duševnih povreda.

Također, Sud Bosne i Hercegovine je u februaru 2021. potvrdio optužnicu u predmetu protiv Zorana Malinića, komandanta bataljona Vojne policije 65. zaštitnog motorizovanog puka Glavnog štaba VRS-a, koja optuženog tereti da je počinio krivično djelo genocida u Srebrenici.

Malinić nije dostupan bh. pravosudnim organima.



Šta se dešavalo 3. maja

Podsjetimo, 3. maja 1992. tokom povlačenja pripadnika JNA iz kasarne na Bistriku, došlo je do vatrenog okršaja između Teritorijalne odbrane BiH i Jugoslovenske narodne armije (JNA). Izlazak kolone pripadnika JNA iz Sarajeva prethodno je dogovoren u zamjenu za puštanje na slobodu dan ranije otetog i zarobljenog predsjednika Predsjedništva Republike BiH Alije Izetbegovića na Sarajevskom aerodromu.

Tog dana, prema svjedočenju generala Milutina Kukanjca, tadašnjeg komandanta Druge vojne oblasti JNA u slučaju “Dobrovoljačka”, ubijeno je šest pripadnika JNA, dok je u konvoju ukupno bio 261 pripadnik JNA. Istragom Tužilaštva BiH utvrđeno je da je tokom napada ubijeno sedam i ranjeno 14 osoba.

Treba podsjetiti da je tokom aprila 1992. u Sarajevu ubijeno 225 ljudi, a da je 2. maj 1992. ostati zabilježen u istoriji kao poslednji propali pokušaj JNA da zauzme centar grada, podijeli ga i stavi pod svoju kontrolu. Napad je počeo u ranim jutarnjim satima granatiranjem sa već uveliko utvrđenih položaja na brdima oko Sarajeva. Čitav sat i po, Mladićevi i Karadžićevi artiljerci tući će iz svih tenkova, topova i ostalih oruđa po Predsjedništvu, Skupštini, Narodnom pozorištu, Domu sindikata…

Po najužem gradskom jezgru, po Opštini Stari grad, ali i po Novom Sarajevu. Bio je to početak ostvarenja monstruoznog plana – kasnije označenog kao najduža opsada jednog grada u novijoj istoriji što će životima platiti preko 11 hiljada građana Sarajeva, među kojima i 1.600 djece.

Poslije cjelodnevnih sukoba 2. maja, tako je pogođeno i uništeno nekoliko oklopnih transportera i tenkova, a u njima ginu vojnici i oficiri JNA… Koliko njih – tog 2. maja 1992? Njih 35 – odnosno, tačno onoliko koliko iznosi razlika između 42 mrtva (kako se tvrdi) i 7 (sedam ) – koliko je utvrđeno da je stvarno izginulo u Dobrovoljačkoj ulici, 3. maja 1992.

Laži bez prestanka

O dešavanjima u Dobrovoljačkoj godinama se šire laži iz manjeg bh. enetieta i Srbije, te vode montirani procesi.

Ozbiljne kontroverze izaziva i činjenica da je pred bh. pravosuđem ponovno aktiviran 'slučaj Dobrovoljačka' te da se u Sudu vodi postupak protiv civilnih i vojnih dužnosnika tadašnje RBiH, usprkos činjenici da se u vezi s tim slučajem prethodno izjasnio Haški tribunal (ICTY), označivši kolonu JNA legitimnom vojnom metom.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo