Niska razina željeza može uzrokovati niz zdravstvenih problema, a nedostatak ovog minerala povezan je s povećanim rizikom od pretilosti i problema sa održavanjem zdrave tjelesne mase.
Istraživanja sugerišu da postoji određena povezanost između nedostatka željeza i povećane tjelesne mase. Pretilost, koja je obično povezana s kroničnim upalnim procesima u tijelu, može ometati pravilnu apsorpciju željeza. Naime, prekomjerna tjelesna mast može povećati razine hepcidina, hormona koji regulira količinu željeza u tijelu. Hepcidin smanjuje sposobnost tijela da apsorbira željezo iz hrane, što može dovesti do niskih razina željeza i anemije.
Nadalje, pretilost može ometati ravnotežu hormona, uključujući leptin i inzulin, koji igraju ključnu ulogu u metabolizmu i tjelesnoj težini. Iako nije posve jasno kako tačno niska razina željeza utječe na debljanje, naučnici tvrde da ovaj mineral može igrati ulogu u održavanju ravnoteže energije i učinkovitosti metabolizma.
Je li povećanje razine željeza rješenje za mršavljenje?
Nekoliko studija pokazalo je da povećanje razine željeza može imati pozitivan učinak na metabolizam, smanjiti umor i povećati energiju, što može pomoći u fizičkoj aktivnosti. S obzirom na to da je željezo ključno za proizvodnju hemoglobina, koji omogućuje prijenos kisika u mišiće, adekvatna količina željeza može poboljšati izdržljivost i učiniti fizičke aktivnosti lakšima.
Međutim, važno je naglasiti da dodaci željeza sami po sebi nisu čudotvorni za mršanje. Oni mogu pomoći osobama s nedostatkom željeza da poboljšaju energiju i opće zdravstveno stanje, ali nisu izravni alat za mršavljenje. Preporučuje se konzultirati se sa zdravstvenim stručnjakom prije uzimanja dodataka željeza.
Posljedice dugotrajnog nedostatka željeza
Nedostatak željeza može dovesti do anemije, što stvara brojne zdravstvene probleme. Simptomi uključuju:
Koje su grupe ljudi u većem riziku od nedostatka željeza?
Nedostatak željeza najčešće pogađa određene skupine ljudi, uključujući: