Ako zagrebete površinu kože, otkrićete živu zajednicu bakterija koje tamo obitavaju.
To je zapravo dobra stvar, jer sve više istraživanja pokazuju da prisustvo „pravih” vrsta mikroba može da pomogne koži da duže ostane mlada, elastična i glatka.
Samim prisustvom „dobre bakterije” nas štite od infekcija izazvanih patogenima, štetnim mikroorganizmima.
One pomažu i u zarastanju rana, a mogu čak da ublaže i neke štetne uticaje UV zračenja.
Zato je još važnije da se brinemo o mikrobiomu kože.
Šta treba da radimo?
Jedna od metoda koja je posljednjih godina sve popularnija jeste mazanje probiotika na kožu, što u praksi znači nanošenje živih mikroorganizama neposredno na površinu kože da bi se poboljšalo njeno zdravlje.
Još 1912. godine, naučnici su utrljavali bakterije na lica ljudi pokušavajući da poboljšaju stanja kao što su akne i seboreja, čest oblik dermatitisa koji izaziva crvenilo, svrab i pojavu bijelih ili žutih ljuspica.
Danas postoji na desetine kompanija za njegu kože koje prodaju preparate koje nazivaju probiotskim ' od seruma do sredstava za čišćenje i hidrataciju kože.
Svaki od ovih preparata obećava da stvara „ravnotežu” u osjetljivom mikrobiomu kože i da će se ona „obnoviti” i „osvježiti”.
Međutim, iako se na etiketama mnogih preparata za njegu kože tvrdi da su probiotski, vrlo mali broj, a pitanje da li ijedan, zapravo sadrži žive bakterije.
Pored toga, pošto se probiotski tretmani svrstavaju u kategoriju kozmetike, a ne lijekova, proizvođači nisu u obavezi da objavljuju rezultate ispitivanja koja su na njihovim proizvodima sprovedena, zbog čega je teško znati koliko su djelotvorni.
„Pravila za preparate za njegu kože se mnogo razlikuju od onih koja važe za lijekove, tako da tvrdnje mogu da se iznose bez sprovođenja izuzetno strogih ispitivanja koja su obavezna za farmaceutske proizvode”, kaže dermatolog Ričard Galo sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Kalifornije u San Dijegu, u Sjedinjenim Državama (SAD).
Većina proizvoda za njegu kože koji se reklamiraju kao „probiotski” zapravo sadrži prebiotike, hranljive materije koje obezbjeđuju odgovarajuće okruženje za rast dobrih bakterija na koži, ili postbiotike, proteine i druga jedinjenja koja su nusproizvod fermentacije korisnih probiotskih bakterija.
„Sve češće viđamo pristupe koji pokušavaju da utiču na mikrobiom kože”, kaže Bernhard Pecold, suosnivač i glavni naučni direktor kompanije S-Biomedic koja pokušava da liječi stanja kože obnavljanjem mikrobioma takozvanom „transplantacijom” bakterija.
Pecold objašnjava da je glavni razlog ovakvog pristupa taj što je izuzetno teško očuvati žive bakterije tokom procesa proizvodnje, skladištenja i distribucije.
A čak i kada dospiju na kožu, nema garancije da će se „primiti”, jer moraju da se izbore sa milionima drugih mikroba koji tamo već žive.
(Vijesti.ba)