Katrin Ivanova je, prema riječima njenog advokata, Ruperta Bowersa, bila manipulisana od strane svog partnera, Bisera Dzhambazova, i da je potom pretrpjela otkriće njegove afere sa kolegicom iz špijunskog lanca dok je bila u zatvoru.
"Ona nije glavna. Nije bilo inicijative sa njene strane, ona je radila kako joj je naloženo", rekao je Bowers sudu, pozivajući se na tvrdnju tužilaštva.
Obraćajući se sudiji Hilliardu na ročištu za izricanje presude šestorici Bugara proglašenih krivim u martu po optužbama za špijunažu, Bowers je rekao sudiji da je njegova klijentkinja bila umiješana u nešto što je "daleko od klasičnog špijunskog slučaja".
Bowers je rekao da bi sudija trebalo da napravi razliku u izricanju presude od "klasičnih špijunskih slučajeva, George Blakea" i slučaja Ivanove, za koju je tvrdio da je uglavnom bila odgovorna za administrativne poslove, poput rezervacije hotela i letova.
Špijunirao za Sovjete, Putin ga odlikovao
Blake, koji je preminuo 2020. godine u 98. godini, bio je najozloglašeniji sovjetski agent unutar britanske Tajne obavještajne službe (MI6). Osuđen je na 42 godine zatvora 1961. godine, ali je 1966. godine pobjegao iz zatvora Wormwood Scrubs u zapadnom Londonu.
Nakon bjekstva u Moskvu, Blake je odlikovan Ordenom Lenjina. Godine 2007, na svoj 85. rođendan, Vladimir Putin ga je odlikovao Ordenom prijateljstva.
Kazna do 14 godina zatvora
Ivanova se suočava sa do 14 godina zatvora zbog svoje uloge u špijunskom lancu kojem je Moskva zadala zadatak da sprovede niz operacija, uključujući krađu identifikacionih podataka telefona koje koriste ukrajinski vojnici koji se obučavaju na sistemima protivvazdušne odbrane Patriot u kasarni Patch u Stuttgartu.
Tokom suđenja trojici članova lanca koji se nisu izjasnili krivim, tužilaštvo je istaklo poruku koju je Orlin Roussev, vođa špijunskog lanca, poslao Janu Marsaleku, ruskom agentu za koga se vjeruje da je stacioniran u Moskvi.
U poruci, Roussev je rekao da želi da pošalje u Stuttgart "poslušnika koji će upravljati IMSI-jem", sofisticiranim uređajem sposobnim da obriše hiljade obližnjih telefonskih brojeva.
Tužilac je rekao da je Ivanova bila "glavni poslušnik" na koga se misli. Ona tvrdi da nije obučena da koristi IMSI hvatač, niti da je za njega čula sve do hapšenja u februaru 2023. godine.
Njen advokat je rekao da bi sudija trebalo da pogleda rezultate Ivanovinog rada, a ne "fantastične" poruke koje je otkrila policija. Tvrdio je da se rad koji je sprovela grupa pokazao "navodno beskorisnim za neprijateljsku državu".
Kao dodatnu olakšavajuću okolnost, Bowers je rekao da je Ivanova morala da trpi "laži i izdaju" Dzhambazova, svog dugogodišnjeg partnera.
Dzhambazova je bio u vezi i sa Ivanovom i sa Vanyom Gaberovom godinu i po dana prije njihovog hapšenja.
Kada je policija pretresla Gaberov stan, pronašli su Dzhambazova u krevetu sa njom. Ivanova nije bila svjesna te veze sve do njenog hapšenja. Također je rekao dvjema ženama da ima rak mozga, što nije bilo istina.
(Vijesti.ba)