Američka vojska uskoro bi mogla imati na raspolaganju čitavu vojsku posve indiferentnih i bezosjećajnih bombaša samoubica. Naime, američka odbrambena kompanija AeroVironment predstavila je svoj novi ratni dron, imena Crveni zmaj (Red Dragon) u video snimci objavljenoj na svojoj YouTube stranici.
Radi se o prvom u novoj liniji jurišnih dronova ‘samoubica‘.
Novi dron, opremljen umjetnom inteligencijom, može postići brzinu do 160 km/h i prijeći gotovo 400 km. Postavlja se i lansira u samo 10 minuta, a teži tek 20 kilograma.
Kada se postavi mali tronožac s kojeg Crveni zmaj polijeće, vojnici će moći lansirati do pet bespilotnih letjelica u minuti, navodi kompanija. Video snimka otkriva da, nakon što ovaj oružani sistem odabere metu, prelazi u fazu obrušavanja, udarajući u metu poput projektila.
Iako će šteta od eksplozivnog tereta vjerovatno varirati ovisno o tome kakvu metu pogodi, AeroVironment ističe da Crveni Zmaj udara na sve ciljeve, od tenkova i vojnih vozila do neprijateljskih logora i manjih zgrada. Dron nosi do 10 kilograma eksploziva i može pogoditi ciljeve na kopnu, u zraku i na moru, prenosi Jutarnji list.
Autonomni odabir mete
Ovaj dron dolazi u trenutku kada vojni zvaničnici otvoreno govore da se SAD bore za održavanje zračne nadmoći, a dronovi su promijenili cijeli krajolik ratišta lansirajući daljinski upravljane bombe na ciljeve širom svijeta, a AeroVironment je saopćio da je ovo autonomno i ‘inteligentno‘ oružje spremno za masovnu proizvodnju.
Crveni zmaj može nositi rakete slične Hellfire raketama koje nose i lansiraju veći američki dronovi. Ti dronovi obično pogađaju iste vrste ciljeva kao i Crveni Zmaj, ali budući da je potrebno precizno ciljanje i navođenje da bi rakete pogodile cilj, jednostavnost samoubilačkog napada roja Crvenih Zmajeva uklanja mnoge visokotehnološke komplikacije.
Za razliku od ostalih američkih vojnih dronova, koji mogu nositi rakete, Crveni zmaj sam jest raketa. Kao vrlo lagan, dizajniran je za brzo raspoređivanje i fleksibilnost na ratištu, omogućujući manjim vojnim jedinicama da ga rasporede na gotovo bilo kojem mjestu.
Nakon što poleti, njegova softverska konfiguracija AVACORE funkcionira kao mozak drona, upravljajući svim njegovim sistemima i omogućujući brzu prilagodbu okolnostima. SPOTR-Edge sistem percepcije djeluje poput pametnih očiju, koristeći umjetnu inteligenciju za samostalno pronalaženje i identifikovanje ciljeva.
Ipak, novi jurišni dron postavlja neka moralna pitanja - ovaj robot-samoubica može sam autonomno odabirati mete, što znači da bi američka vojska uskoro mogla odluku o životu i smrti izuzeti od ljudskog razmatranja. Pojednostavljeno rečeno, američka vojska uskoro će raspolagati rojevima bombi s ‘mozgovima‘ koji neće sletjeti dok ne odaberu metu i zabiju se u nju, piše britanski Daily Mail.
AeroVironment ističe da dron koristi novu generaciju autonomnih sistema, koji mu omogućuju da samostalno donosi odluke nakon što ga operater lansira, a sposobnost drona da se oslanja na vlastite napredne kompjuterske sisteme bez daljinskog upravljanja znači da može djelovati u područjima gdje GPS i drugi oblici komunikacije ne funkcioniraju. No, opremljen je naprednim radio sistemom, što osigurava da američki vojnici mogu ostati u kontaktu s oružjem dok je u zraku.
Na svojoj internetskoj stranici, AeroVironment je opisao ovaj dron kao "značajni korak naprijed u autonomnoj smrtonosnosti".
Ipak, uprkos sposobnosti Crvenog Zmaja da odabere metu uz ograničeno učestvovanje operatera, američko ministarstvo odbrane ističe da je protivno vojnoj politici dopustiti da se takvo što dogodi.
Problem ljudske kontrole
"Uvijek će postojati odgovorna strana koja razumije granice tehnologije i koja prilikom implementacije tehnologije preuzima odgovornost za implementaciju te tehnologije", izjavio je prošle godine Craig Martell, glavni direktor za digitalnu tehnologiju i umjetnu inteligenciju pri ministarstvu odbrane.
Osim toga, ministarstvo je ažuriralo vlastite direktive kako bi propisalo da autonomni i poluautonomni sistemi naoružanja uvijek imaju ugrađenu mogućnost da ljudi kontrolišu uređaj.
I dok SAD ‘drže na lancu‘ oružje koje pokreće umjetna inteligencija, kako prenosi britanski tabloid, neke druge zemlje i militantne grupe posljednjih godina ignorišu etička pitanja, što uključuje grupe poput ISIS-a i jemenskih Huta.
Centar za inovacije u međunarodnom upravljanju istakao je 2020. da i Rusija i Kina teže vojnoj opremi pokretanoj umjetnom inteligencijom s manje etičkih ograničenja nego SAD, prenosi Daily Mail.
(Vijesti.ba)