12.05.2025 / 07:15 Svijet - Ženeva

Dogovorile se Kina i SAD? Velika i dobra vijest za svijet

Dogovorile se Kina i SAD? Velika i dobra vijest za svijet
Foto: Agencije
Sjedinjene Američke Države i Kina završile su dvodnevne trgovinske pregovore u Ženevi s pozitivnim ishodom, najavljujući zajedničku izjavu koja će biti objavljena tokom dana.

Američki zvaničnici istakli su postizanje dogovora kojim bi se smanjio američki trgovinski deficit, dok su kineski zvaničnici naveli da su strane postigle važan konsenzus i dogovorile pokretanje novog foruma za privredni dijalog.

Nakon završetka pregovora nijedna strana nije objavila detalje.

Kineski potpredsjednik vlade He Lifeng izjavio je da će zajednička izjava biti objavljena u Ženevi u ponedjeljak. Zamjenik ministra trgovine Li Chenggang rekao je da će sadržavati "dobre vijesti za svijet", prenosi Index.hr.

Na pitanje o tačnom vremenu objave zajedničke izjave u ponedjeljak, Li Chenggang, kineski međunarodni trgovinski pregovarač i zamjenik ministra trgovine, odgovorio je kineskom poslovicom: "Ako je jelo ukusno, vrijeme posluživanja nije važno."

"Bez obzira kada ova izjava bude objavljena, to će biti velika i dobra vijest za svijet", rekao je Li.

Ova izjava dolazi nakon što su visoki zvaničnici obje zemlje opisali pregovore kao konstruktivne, s postignutim "važnim konsenzusom" i dogovorom o uspostavi novog mehanizma za privredni dijalog.

Američki ministar finansija Scott Bessent i trgovinski predstavnik Jamieson Greer opisali su pregovore kao "produktivne" i istakli "značajan napredak", dodajući da će detalji biti objavljeni u ponedjeljak.

U odvojenim obraćanjima novinarima nijedna strana nije spomenula sporazum o smanjenju američkih carina od 145% na kinesku robu niti kineskih carina od 125% na američku robu.

Greer i Bessent nisu odgovarali na pitanja novinara. Američki ministar finansija ranije je izjavio da ove carine predstavljaju trgovinski embargo između dviju najvećih svjetskih ekonomija i da ih je potrebno "smanjiti".

Greer je zaključak sastanaka u Ženevi opisao kao "dogovor postignut s kineskim partnerima" koji će pomoći u smanjenju američkog globalnog trgovinskog deficita od 1,2 biliona dolara.

"Kao što je ministar istakao, ovo su bila vrlo konstruktivna dva dana", rekao je Greer. "Važno je razumjeti koliko smo brzo uspjeli postići dogovor, što pokazuje da možda razlike nisu bile toliko velike kao što se mislilo", dodao je.

Potpredsjednik vlade He, obraćajući se novinarima u kineskoj misiji pri Svjetskoj trgovinskoj organizaciji, opisao je pregovore kao "iskrene, dubinske i konstruktivne" o pitanjima koja su od interesa za obje zemlje.

"Sastanak je postigao značajan napredak i postignut je važan konsenzus", rekao je He, što je izazvalo pljesak brojnih kineskih zvaničnika prisutnih u uredu WTO-a.

He se također sastao s glavnom direktoricom WTO-a Ngozi Okonjo-Iwealom, koja je rekla da je "zadovoljna pozitivnim ishodom" pregovora i pozvala obje zemlje da iskoriste zamah kako bi ublažile trgovinske napetosti.

WTO je ranije presudio protiv Trumpovih carina na kinesku robu, ali su slučajevi zastali u paraliziranom žalbenom tijelu WTO-a zbog američkog blokiranja imenovanja sudaca.

SAD i Kina dogovorile su uspostavu novog mehanizma konzultacija za trgovinska i privredna pitanja, s relevantnim detaljima koji će biti finalizirani što je prije moguće, dodao je He.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo