U džematu Ricken u Švicarskoj danas je održana svečana primopredaja dužnosti muftije za Zapadnu Evropu, uz prisustvo visokih zvaničnika Islamske zajednice i glavnih imama s područja ovog muftiluka.
Događaj je obilježen i radnim sastankom s predstavnicima krovnih organizacija, s ciljem jačanja institucionalne saradnje i planiranja narednih aktivnosti.
Primopredaji je prisustvovao zamjenik reisul-uleme Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini dr. Enes-ef. Ljevaković, koji je u prethodnom periodu koordinirao rad Ureda muftije za Zapadnu Evropu. U ime domaćina, prisutne je pozdravio glavni imam u Švicarskoj Sadudin-ef. Tutnjić, ističući značaj ovog susreta za dijasporu i misiju Islamske zajednice u evropskom kontekstu.
Novoimenovani muftija za Zapadnu Evropu Senaid-ef. Kobilica preuzeo je emanet muftijstva, zahvalivši na povjerenju i najavivši novu fazu organizacijskog i duhovnog razvoja među Bošnjacima u dijaspori.
– Preuzimanjem emaneta muftije za Zapadnu Evropu, ulazim u službu s iskrenom nijetom da zajedno gradimo snažnu, povezanu i dostojanstvenu zajednicu muslimana. Naša misija u dijaspori je velika – ne samo čuvati identitet već ga prenositi, jačati i živjeti u svakodnevici evropskog prostora. Moj pristup će biti jednostavan: prisutnost, povjerenje i zajedništvo. Želim biti s ljudima, među njima, uz njih – ne iza stola, već na terenu – kazao je Kobilica.
U svom izlaganju, muftija je naglasio važnost osnaživanja institucija, rada s mladima i pružanja sistemske podrške imamima kroz uređenje njihovih prava, ugovora i uslova rada.
Posebnu pažnju posvetio je i ulozi penzionisanih imama, naglašavajući da njihov doprinos ne prestaje formalnim završetkom službe, već dobiva novu dimenziju kroz zahvalnost i angažman zajednice.
– Mreža mladih je naš emanet. Mladi su naš najveći kapital. Želimo ih osnažiti da budu lideri, da čuvaju vjeru i identitet te da ponosno govore ko su i odakle dolaze. Također, redovne posjete džematima i organizacijama bit će temelj mog pristupa – samo ako živimo sa zajednicom, možemo je istinski voditi – poručio je muftija Kobilica.
U ime Rijaseta, prisutnima se obratio i zamjenik reisul-uleme dr. Enes-ef. Ljevaković, koji je prenio selame reisul-uleme Husein-ef. Kavazovića, čestitao novoimenovanom muftiji i zahvalio imamima na posvećenosti i ustrajnosti u službi zajednici.
– Danas smo u džematu Ricken održali radni sastanak s novoimenovanim muftijom za Zapadnu Evropu Senaid-ef. Kobilicom te s glavnim imamima krovnih organizacija na području muftijstva. Tom prilikom svečano je izvršena primopredaja dužnosti, a razgovarali smo i o planovima i prioritetima za naredni period. Muftija je predstavio ambiciozan plan aktivnosti za 2025. i 2026. godinu, a diskusija koja je uslijedila pokazala je zajedničku spremnost na timski rad i snažniju institucionalnu saradnju. Naš cilj ostaje jasan – biti pouzdan servis muslimanima u dijaspori, omogućiti im ispravno i dostojanstveno prakticiranje vjere te biti primjer skladnog djelovanja unutar evropskih društava. Islamska zajednica, sa svojim normama i razumijevanjem vjere, pruža najbolji okvir za očuvanje identiteta i aktivno prisustvo naših ljudi u ovom prostoru – poručio je zamjenik reisul-uleme dr. Enes-ef. Ljevaković.
Domaćin susreta Sadudin-ef. Tutnjić, glavni imam Islamske zajednice Bošnjaka u Švicarskoj, izrazio je zadovoljstvo što je džemat Ricken imao čast da bude domaćin ovako važnom događaju.
– Ovakvi susreti su dragocjeni – ne samo zbog formalne dimenzije već i zbog prilike da se okupljamo, razgovaramo, razmijenimo iskustva i osnažimo duh zajedništva. Raduje nas pristup novoimenovanog muftije koji podrazumijeva razumijevanje imamskog poziva, aktivan odnos prema mladima i otvorenost za dijalog – poručio je.
Iz Ureda muftije za Zapadnu Evropu upućena je posebna zahvalnost Islamskoj zajednici Bošnjaka u Švicarskoj, na čelu s glavnim imamom Sadudin-ef. Tutnjićem i predsjednikom Nihadom Hrustićem, kao i svim džematlijama džemata Ricken, koji su se, kako je istaknuto, pokazali kao pravi domaćini – iskreni, srdačni i gostoljubivi.
Ovim događajem označen je početak nove faze rada Muftijstva za Zapadnu Evropu, s ciljem dodatnog unapređenja vjerskog života, institucionalnog djelovanja i očuvanja identiteta muslimana u dijaspori, kroz dijalog, zajedništvo i konkretnu prisutnost među ljudima.
(Vijesti.ba/MINA)