14.05.2025 / 09:12 Svijet - Zakonu o amnestiji

Irak oslobodio više od 19.000 zatvorenika, uključujući i bivše članove ISIL-a

Irak oslobodio više od 19.000 zatvorenika, uključujući i bivše članove ISIL-a
Foto: Agencije

Vlasti Iraka pustile su na slobodu više od 19.000 zatvorenika prema sveobuhvatnom Zakonu o amnestiji osmišljenom kako bi se smanjio pritisak na preopterećeni zatvorski sistem, a među njima su i zatvorenici koji su osuđeni kao pripadnici ISIL-a.

Ovaj potez nudi pravni odgodu nekim osobama osuđenim prema optužbama povezanim s terorizmom, saopćile su pravosudne vlasti.

Zakonom su također zaustavljena sva pogubljenja, uključujući i bivših članova ISIL-a.

Ta grupa je nekada kontrolirala gotovo trećinu iračke teritorije nakon što je 2014. godine prodrla u zemlju i zauzela velike gradove, uključujući Mosul, Tikrit i Falluju, prije nego što je poražena 2017. godine, prenosi Al Jazeera Balkans.

Tokom godina njihove kontrole, ubijene su hiljade ljudi, raseljene stotine hiljada, desetkovano je jezidsko stanovništvo, dok su ogromna područja ostala u ruševinama. Mnogi članovi grupe uhapšeni su dok su iračke snage ponovo preuzimale područja pod kontrolom ISIL-a.

Zakon o amnestiji, donesen u januaru, omogućava određenim zatvorenicima osuđenima za pripadnost oružanim grupama da traže puštanje na slobodu, novo suđenje ili odbacivanje svojih slučajeva.

Međutim, oni koji su proglašeni krivim za ubistva povezana s “ekstremizmom” isključeni su iz toga.

Zakon su snažno podržali sunitski zastupnici, od kojih mnogi već dugo tvrde da su zakoni protiv terorizma nesrazmjerno ciljali sunitske zajednice u godinama nakon iračkog obračuna s ISIL-om.

Pritvorenicima će sada biti dopušteno zatražiti nova suđenja ako tvrde da su njihova priznanja dobijena mučenjem ili prisilom dok su bili u pritvoru.

Nakon sastanka u Bagdadu kojim je predsjedavao predsjednik Vrhovnog sudskog vijeća Faeq Zeidan, zvaničnici su potvrdili da je od januara do aprila oslobođeno 19.381 zatvorenika.

Ukupan broj onih koji imaju korist od zakona, uključujući one osuđene u odsutnosti, kojima je odobrena kaucija ili kojima su ukinute potjernice, sada iznosi 93.597, prema izjavi objavljenoj nakon sastanka.

Reforme dolaze usred sve većeg pritiska na irački ztvorski sistem. Ministar pravosuđa Khalid Shwani rekao je ovog mjeseca da se u 31 zatvoru u zemlji nalazi oko 65.000 zatvorenika – gotovo dvostruko više od predviđenog kapaciteta.

„Kada smo preuzeli dužnost, pretrpanost je iznosila 300 posto“, rekao je za novinsku agenciju Associated Press.

„Nakon dvije godine reformi, smanjili smo je na 200 posto. Naš je cilj smanjiti to na sto posto do sljedeće godine u skladu sa međunarodnim standardima.“

Hijade ljudi još uvijek su u pritvoru iračkih sigurnosnih snaga, ali još nisu prebačeni u Ministarstvo pravosuđa zbog nedostatka prostora.

Među onima koji su pušteni na slobodu prema novoj amnestiji su osobe osuđene za nenasilne zločine poput korupcije, krađe i zloupotrebe droga.

Irak se suočio sa međunarodnim kritikama zbog korištenja smrtne kazne. Grupe za ljudska prava osudile su masovna pogubljenja i netransparentne pravne procese, uključujući izvršavanje smrtnih kazni bez obavještavanja porodica ili pravnih zastupnika zatvorenika.

Prošlog mjeseca, Amnesty International izrazio je zabrinutost nakon što je najmanje 13 muškaraca pogubljeno u zatvoru Nasiriya nakon što su osuđeni po „preširokim i nejasnim optužbama za terorizam“.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo