Ukoliko dođe do pogoršanja krize u Ukrajini, moguće je da će se Sjedinjene Američke Države suočiti s izravnom vojnom konfrontacijom s Rusijom, upozorio je general Gregory Guillot, komandant Sjeverne komande SAD-a (USNORTHCOM), u pisanom obraćanju američkom Senatu.
Guillot je izjavio da „vjerovatnoća oružanog sukoba SAD-a s jednim od četiri glavna protivnika: Rusijom, Kinom, Sjevernom Korejom i Iranom postaje sve veća“.
Ističe da iako ove zemlje ne žele direktan sukob, njihovo rastuće uvjerenje o „propadanju Zapada“ podstiče njihovu spremnost na izazivanje Amerike na globalnoj sceni, povećavajući time rizik od pogrešnih procjena u kriznim trenucima.
U izvještaju se navodi nekoliko mogućih scenarija eskalacije rata u Ukrajini koji bi mogli dovesti do direktnog sukoba s Rusijom, ali Guillot upozorava i na Bliski istok, gdje je, prema njegovim riječima, moguć oružani sukob SAD-a s Iranom i njegovim regionalnim saveznicima.
Također je naglasio da tenzije u vezi s Tajvanom, Južnim kineskim morem i Korejskim poluotokom predstavljaju konstantan rizik od sukoba s Kinom ili Sjevernom Korejom. Posebno je upozorio na produbljivanje vojne saradnje između Rusije, Kine i Sjeverne Koreje, uključujući izvještaje o prisustvu sjevernokorejskih vojnika na ruskoj teritoriji (Kurska oblast), kao i o zajedničkim vojnim vježbama Rusije i Kine na Arktiku.
Uprkos rastućim tenzijama, zabilježeni su i prvi znaci popuštanja krize u američko-ruskim odnosima. Nakon povratka Donalda Trumpa u Bijelu kuću, diplomatski kontakti između Washingtona i Moskve postali su učestaliji. Prema dostupnim informacijama, predstavnici obje strane posjećuju i Moskvu i Washington, dok se pregovori odvijaju i u trećim zemljama poput Saudijske Arabije.
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov izjavio je da se odnosi s SAD-om „vraćaju na put normalizacije“ te naglasio da se Moskva zalaže za ravnopravan dijalog i balans interesa. U pregovorima se, prema ruskim izvorima, razgovara i o obnovi rada ambasada, ali i o mogućoj saradnji na Arktiku.
Kiril Dmitriev, čelnik Ruskog fonda za direktna ulaganja, kazao je da se razmatraju zajednički projekti u oblasti istraživanja prirodnih i energetskih resursa u arktičkom regionu.
Američki Bloomberg navodi da Washington vidi ovu saradnju kao mogući način za strateško udaljavanje Rusije od Kine, fokusirajući se na zajedničke ekonomske interese u regiji Arktika.
(Vijesti.ba)