Italijanski portal Scenari Economici objavio je da se projektil kineske proizvodnje zrak-zrak tipa PL-15E, koji je pao na teritoriju Indije tokom borbi između Pakistana i Indije, smatra „vrijednim vojnim plijenom“ koji bi mogao pomoći u otkrivanju naprednih kineskih tehnoloških tajni.
U izvještaju koji je pripremio novinar Fabio Lugano, navedeno je da se PL-15E, jedan od najnaprednijih kineskih projektila, srušio ranije ove sedmice, a da su njegovi dijelovi ostali potpuno neoštećeni, što bi moglo biti od koristi Indiji, ali i njenim savezničkim državama.
Autor prenosi izjave pakistanskih dužnosnika sa konferencije za novinare, u kojima navode da su borbeni avioni kineske proizvodnje J-10 i JF-17, kao i američki lovci F-16 Viper, učestvovali u zračnim sukobima protiv indijskih snaga u noći između 6. i 7. maja. Također, jasno su istakli da su korišteni projektili PL-15E u borbama s Indijom.
Uništavanje projektila
Lugano kaže da su mnogi dijelovi kineskog projektila PL-15E pali na indijsku teritoriju uz granicu s Pakistanom, pri čemu su veći dijelovi ostali netaknuti. Fotografije i videosnimci pokazuju veći dio stražnjeg dijela ove rakete i ono što se čini kao dio odjeljka za navođenje, kako leži na tlu.
Autor je objasnio da su, prema informacijama dobijenim od lokalnog stanovništva, pripadnici indijskih zračnih snaga stigli na to mjesto kako bi osigurali prostor i uništili projektil. Međutim, iako postoji video, čini se da nema fotografija koje pokazuju fizičko uništavanje komponenti projektila PL-15E. Vjerovatno se indijska strana nije riješila svih dijelova projektila, s obzirom na njihov obavještajni značaj.
Zašto je projektil ostao neoštećen?
Autor tvrdi da gubitak projektila, pogotovo kada ostane relativno neoštećen, može biti posljedica više faktora. Neki od njih su lansiranja koja se izvode na maksimalnim udaljenostima izvan vidnog dometa projektila, bez stalne podrške u navođenju iz aviona koji ga je lansirao.
Takva lansiranja mogu se koristiti u odbrambene ili ofanzivne svrhe, pri čemu se projektil ispaljuje prema meti i prelazi na režim „ispali i zaboravi“, bez pomoći aviona koji ga je lansirao i to mnogo prije nego što se aktivira njegov pretraživač.
Tokom ovih lansiranja, projektil pokušava procijeniti položaj mete na temelju početnih podataka, sve dok letjelica za lansiranje ne prestane slati ažuriranja na sredini putanje. Tada se aktivira ugrađeni radar projektila, koji ima ograničen domet, i počinje tragati za metom kada procijeni da je ona u dometu.
Prema autoru, ovaj način paljbe u velikoj mjeri smanjuje šanse za pogađanje cilja, ali može značajno povećati vjerovatnoću da avion koji lansira projektil ostane izvan opasnosti.
S obzirom na to da ni indijski ni pakistanski avioni nisu prešli granicu u ovim zračnim okršajima, velika je vejrovatnoća da su lansiranja izvedena s velikih udaljenosti uz ograničeno navođenje iz letjelica za lansiranje.
Autor je također primijetio da se ne može isključiti mogućnost manjeg kvara na projektilu, koji bi mogao umanjiti njegove letne performanse, ili, kada je riječ o manjim dijelovima, to može biti rezultat sudara s indijskim avionima.
Sposobnosti projektila
Autor je dodao da je raketa PL-15E u službi u Kini od sredine 2010-ih i smatra se jednim od najnaprednijih kineskih projektila zrak-zrak. Vjeruje se da je razvijen kao blizak pandan američkom naprednom projektilu zrak-zrak srednjeg dometa AIM-120 (AMRAAM).
Dodao je da je ovaj kineski projektil radarski navođen i opremljen aktivnim elektronički upravljani atenski niz (AESA), koji nudi aktivne i pasivne načine rada.
Također se ističe poboljšanom otpornošću na radiofrekvencijske protivmjere u odnosu na svoje kineske prethodnike, te ima dvosmjernu podatkovnu vezu koja omogućava ažuriranje smjernica nakon lansiranja.
Autor je zaključio da je maksimalni prijavljeni domet projektila PL-15E približno 200 kilometara, dok domet izvozne varijante PL-15E, koju trenutno koristi Pakistan, vjerojatno ne prelazi 145 kilometara, prenosi Aljazeera.
(Vijesti.ba)