20.05.2025 / 16:00 Svijet - Rekordne vrućine

Ekstremne temperature u Kini: Do 43,2 stepena, pad se očekuje do kraja sedmice

Ekstremne temperature u Kini: Do 43,2 stepena, pad se očekuje do kraja sedmice
Foto: CNA

Rekordne temperature od više od 40 stepeni zabilježene su ove nedjelje u Kini, javili su državni mediji.

Kina posljednjih nekoliko godina prolazi kroz ekstremne meteorološke prilike od vrućina do suša preko jakih kiša i poplava, piše AFP.

Kina je prva zemlja na svetu po emisiji gasova sa efektom staklene bašte ali je također i ogroman proizvođač obnovljive energije i nada se dostizanju ugljenički neutralnosti do 2060. godine.

Među gradovima najpogođenijim velikom toplotom je Džendžu, metropola od 13 miliona ljudi i glavni grad centralne provincije Henan, gdje je danas zabilježen 41 stepen Celzijusa, javila je danas državna televizija CCTV.

U mjestu Lindžuu, malo sjevernije, temperatura je porasla do 43,2 stepena Celzijusa, dok je u gradu Šaheu, u sjevernoj provinciji Hebei zabilježeno 42,9 stepeni Celzijusa, javila je nacionalna meteorološka služba.

Ali te ekstremne temperature trebalo bi da padnu do petka, sa naglim padovima koji će na mjestima biti i za 15 stepeni Celzijusa.

Kina je znatno povećala svoje kapacitete u energiji vjetra i sunca posljednjih godina da bi smanjila zavisnost svoje privrede od uglja, vrlo zagađujućeg izvora energije.

Ipak prema stručnjacima Kina kasni oko jednog od svojih najvažnijih ciljeva za 2030, a to smanjenje intenziteta ugljenika (emisije ugljendioksida u odnosu na BDP) za 65 posto u odnosu na 2005. godinu.

Porast proizvodnje energije iz obnovljivih izbora u Kini dovelo je do smanjenja emisija ugljendioksida u prvom tromesečju 2025. godine, iako snažno raste tražnja za strujom.

Uz svoje nove kapacitete u energiji vjetra, sunca i nuklearnoj energiji u Kini je emisija ugljen dioksida pala za 1,6 posto na godišnjem nivou, prema Lauriju Milivirti, analitičaru u Centru za istraživanje energije i čistog vazduha (CREA), istraživačkom institutu sa sjedištem u Finskoj.

Kina je prošlog mjeseca objavila da je njen kapacitet za proizvodnju energije vjetra i i sunca u prvom tromjesečju prvi put prešao proizvodnju termičkih postrojenja, što uglavnom dolazi iz centrala na ugalj.

Ugalj ostaje neophodan element u raznim energetskim izvorima Kine.

Usprkos jačanju proizvodnje energije iz obnovljivih izbora Kina je tako u 2024. godini počela izgradnju centrale na ugalj kapaciteta za 94,5 gigavata, što je 93 posto od ukupne svjetske proizvodnje prošle godine, prema izvještaju koji je u februaru objavio CREA i tijelo Global Energy Monitor (GEM) sa sjedištem u SAD.

Kineska proizvodnja uglja konstantno raste posljednjih godina, i prešla je sa 3,9 milijardi tona 2020. godine na 4,8 milijardi tona 2024.

(Vijesti.ba/RSE)

Izdvajamo