Predsjednik bh. entiteta RS Milorad Dodik stigao je u NSRS gdje počinje posebna sjednica Narodne skupštine RS, sa tri tačke dnevnog reda.
Prva tačka dnevnog reda je obraćanje predsjednika RS Milorada Dodika povodom 30 godina od potpisivanja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH.
On je na početku obraćanja govorio o tome šta je Dejton donio, ponavljao laži o njegovim garantima i stranama potpisnicama Mirovnog sporazuma, te kako je RS posvećena miru.
“Mir se sve više napada, zato vama danas, našim prijateljima i neprijateljima, obraćam, ne sa prkosom, nego odlučnošću i ne sa apelom međunarodnim silama, nego pozivom da se poštuje Ugovor. Obraćam vam se sa pozivom da krenemo u direktne razgovore sa Federacijom BiH o vraćanje na osnove postojanja Bosne i Hercegovine.
Rezultat bi mogao biti modelirani Dejton. To ne znači secesiju, ne znači eskalaciju, ne znači odustajanje od mira, to znači povratak na sporazum koji je donio politički poredak, a time i mir”, rekao je Dodik.
On je rekao da je suština krize u BiH pogrešna tumačenja.
“Mi smo originalisti Dejtona, zalažemo se za doslovno tumačenje i slovo Dejtona. Funkcionisao je sve dok ka nisu počeli nasilno mijenjati strani neizabrani diplomati. To nije demokratija, nije stabilnost i to je daleko od mira”, rekao je Dodik.
Dodik je u obraćanju na posebnoj sjednici Narodne skupštine kazao da je Dejtonski sporazum za RS više od mirovnog sporazuma, "to je garancija mira, ali i naših prava".
Dodik je rekao da Dejtonski mirovni sporazum nije bio savršen, ali je funkcionisao.
- Nije bio utopija, već je bio stvaran i postigao svoj osnovni cilj. Trideset godina održava mir, ne zato što je potvrdio RS, stvorio FBiH i BiH, nego zato što ih je uvažio, kakve jesu, sa svim specifičnostima, složenostima i da, sa svim razlikama - istakao je Dodik u obraćanju povodom 30 godina od potpisivanja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH.
On je istakao da je Dejtonski sporazum jako važan za RS.
- Koliko je Dejtonski mirovni sporazum značajan za RS, koliko na njegovom poštovanju insistiramo, koliko je i sve što radimo u skladu sa njegovim odredbama, najbolje svjedoče dvije činjenice. Dejtonski mirovni sporazum je ratifikovala Narodna skupština RS, a dan kada je parafiran proglašen je državnim praznikom. Srbi i RS slave mir. Sa druge strane, ovaj sporazum FiH nikada nije ratifikovala - naglasio je Dodik.
Dodik je kazao da "umjesto dana kada je ustanovljen mir, Federacija BiH slavi dan kada je počeo rat".
- "U Bosni su ljudi uvijek u ratu sa nečim - sa drugim ljudima, sa sobom, sa svojim zabludama", pisao je naš nobelovac Ivo Andrić. A mi smo u Dejtonu našli način da konačno završimo taj rat i da se vratimo sebi, svojim kućama i svojim porodicama. Za Republiku Srpsku, Dejton je više od mirovnog sporazuma. On je ne samo garancija mira, nego i garancija naših prava - jasan je Dodik.
Da bi se okončao rat, podsjeća Dodik, Dejtonski sporazum je svojim Aneksom 4, Ustavom BiH, uspostavio novi politički sistem i time, zapravo, otklonio uzroke rata.
"Rat u BiH nije počeo zbog netrpeljivosti među narodima, počeo je zato što je narušen princip ravnopravnosti", kazao je i dodao da "Dejtonski sporazum nije bio sugestija ili puka deklaracija, već ugovor kojim je utvrđen Ustav BiH".
- Napisale su ga, usaglasile i potpisale sve strane - dakle, RS, FBiH, Srbija, Hrvatska i nelegitimni Alija Izetbegović u ime nekakve BiH, zapravo u ime bosanskih muslimana – Bošnjaka. Zaključen je uz punu podršku Sjedinjenih Američkih Država, Francuske, Velike Britanije, Rusije, Savezne Republike Njemačke, uz asistenciju Evropske unije i drugih partnera - podsjetio je Dodik.
I tokom trideset godina, RS je živjela u skladu sa ovim sporazumom, rekao je predsjednik Srpske.
- Poštovali smo ga, i pridržavali se njegovih odredbi. Čak i kad smo se oštro protivili, čak i kada smo bili napadani, poštovali smo dogovor koji smo potpisali. I danas, dok bošnjački političari ponovo insistiraju upravo na konceptu BiH koji je doveo do rata devedesetih godina prošlog vijeka, mi u RS čvrsto stojimo na braniku mira, braneći odredbe Dejtonskog sporazuma - istakao je Dodik.
Dodik je poručio da svaka borba za poštovanje Dejtonskog sporazuma nije samo borba za prava RS, već i za očuvanje mira i Ustava BiH, RS i sprečavanje novih sukoba.
- I ma koliko nas zbog toga napadali, klevetali i lažno optuživali, mi smo ti koji poštovanjem Dejtona branimo mir, branimo sporazum čija smo strana potpisnica - jasan je Dodik.
Predsjednik RS Milorad Dodik pozvao je danas da se "krene u direktne razgovore sa FBiH o vraćanju na osnove Dejtonskog sporazuma".
- Rezultat tih razgovora bio bi Dejton dva – nula, istakao je Dodik.
- Dozvolite mi da objasnim šta to znači, i, što je podjednako važno, šta to ne znači. To ne znači secesiju, ne znači eskalaciju, ne znači odustajanje od mira. To znači povratak na sporazum koji je prevashodno donio novi ustavno-pravni i politički poredak BiH, a time i mir. To znači ponovno potvrđivanje da se zakoni moraju tumačiti onako kako su napisani, a ne onako kako bi neki željeli da jesu. To znači da jasno, mirno i odlučno kažemo da ne smijemo dozvoliti da se ustavni sporazum izvrće i pretvori u nešto što nikada nije ni trebalo da bude. Član 1. Ustava BiH kaže da je BiH sastavljena od dva entiteta - RS i FBiH, i tri naroda - Srba, Bošnjaka/Muslimana i Hrvata. Član 3. Ustava kaže da se Ustav BiH može mijenjati samo ako se entiteti, a ne političke stranke usaglase, i to posebnim propisanim sporazumom - istakao je Dodik u obraćanju na posebnoj sjednici Narodne skupštine RS.
Kako je on naveo, situacija sa kojom se danas suočavamo liči na debatu koju Amerikanci vode o svom ustavu.
- Da li ustavni ugovor tumačiti onako kako je izvorno napisan? Ili ga tretirati kao `živ dokument` koji neizabrani zvaničnici mogu proizvoljno preinačavati? To je suština naše krize - ne nacionalizam, ne secesija, niti opstrukcija, već tumačenje. Mi u RS smo originalisti Dejtona, zalažemo se za doslovno tumačenje Dejtona i ponosni smo na to. Zato što je Dejton funkcionisao sve dok nisu počeli da ga, nasilno, bez ovlaštenja mijenjaju. Funkcionisao je sve dok ga nisu preoteli. Funkcionisao je sve dok ga nisu strane, neizabrane birokrate i takozvani `graditelji država` počeli tretirati kao prazno platno za svoje političke i poslovne projekte. To nije demokratija. To nije stabilnost. I to nije mir - kaže Dodik.
Ističe, da je slično razložno i jasno istakao i predsjednik SAD-a Donald Tramp, rekavši da Sjedinjene Američke Države prestaju da grade druge države i prestaju da određuju kako će drugi narodi živjeti.
- Ako je ovo tačno, a jeste, Sjedinjene Američke Države ponovo su velike. Danas i mi kažemo: dosta je bilo! Ne prijetimo, ne bjesnimo. Govorimo istinu. Kažemo - vratimo se osnovama. Vratimo se dogovoru. Vratimo se Dejtonu - rekao je Dodik.
Situacija sa kojom se danas suočavamo, rekao je Dodik, liči na debatu koju Amerikanci vode o svom ustavu.
"Da li ustavni ugovor tumačiti onako kako je izvorno napisan? Ili ga tretirati kao `živ dokument` koji neizabrani zvaničnici mogu proizvoljno preinačavati? To je suština naše krize - ne nacionalizam, ne secesija, niti opstrukcija, već tumačenje. Mi u Republici Srpskoj smo originalisti Dejtona, zalažemo se za doslovno tumačenje Dejtona i ponosni smo na to. Zato što je Dejton funkcionisao sve dok nisu počeli da ga, nasilno, bez ovlaštenja mijenjaju. Funkcionisao je sve dok ga nisu preoteli. Funkcionisao je sve dok ga nisu strane, neizabrane birokrate i takozvani `graditelji država` počeli tretirati kao prazno platno za svoje političke i poslovne projekte. To nije demokratija. To nije stabilnost. I to nije mir", zaključio je.
Pozvao je sve da se vrate dogovoru i originalnom Dejtonu. Osvrnuo se i na ulogu visokog predstavnika u BiH:
"Ne postoji u Dejtonu nijedna odredba — nijedna — koja stranom, neizabranom birokrati daje pravo da inkriminiše neslaganje. Ne postoji nijedna odredba koja dozvoljava da državna imovina bude konfiskovana dekretom tog birokrate. Ne postoji nijedna odredba koja Republiku Srpsku svodi na podređenu administrativnu jedinicu. Ne postoji nijedna odredba koja dopušta da jedna strana nameće rješenja drugoj", rekao je.
Ako i postoji potreba da se Dejton modernizuje, kazao je da je RS na to spremna pod uslovom da se to učini na pravi način: ne dekretima, ne pritiskom, ne tumačenjima i intervencijama stranaca. Ako se to učini kroz razgovor, kroz amandmane, i uz saglasnost strana potpisnica, a ne, kako je rekao, "hirovima onih koji su dolazili decenijama kasnije".
Kazao je da je imovina u središtu ove oluje.
"RS leži na ogromnim rezervama minerala. Procjena je da količine vrijede 100 milijardi dolara. To je samo 20 posto površine na kojoj se pretpostavlja da su tu minerali. To je najmanje, radi se o četiri ili pet puta više. To su strateški resursi, potrebni svima.
Zapitajte se zašto se Šmit pojavio baš u godini kad smo dobili istraživanja, kada su stručnjaci potvrdili ova nalazišta? Možda je bilo njima poznato prije nego nama.
Zašto je pokrenuta kriminalizacija zakona o imovini? Zašto obustavljaju finansiranje budžeta, zašto hoće kancelariju u Sarajevu koja bi upravljala resursima? Zašto mu je glavni cilj da sruši volju RS? Zašto toliko žurba da se vlasništvo nad imovinom sa RS prebace na Sarajevo. Zato što minerali znače moć i novac. Ovo je borba za kontrolu nad resursima i gola otimačina koju hoće da urade. U čemu je razlika između kolonijalnih vladara nekad i sad? Ja ne znam da postoji razlika.
RS se ne protivi saradnji, razvoju. Mineralna bogatstva treba da koriste svim građanima u BiH, ali ne možemo prihvatiti sistem da vlasništvo bude oduzeto našim investicijama dekretom stranca. Lažni Šmit djeluje kao agent za nekrenine, ne kao politička ličnost. On radi u interesu svojih mentora koji bi za ništa da dobiju sve i gdje se nivo BiH, formiran u Dejtonu radi koordinacije, instrumentalizuje kao sredstvo za sticanje vlasništva, a radi izvlačenja bogatstva od naroda koji žive na toj zemlji."
Kaže, to nije razvoj.
- I to nije mir. To je očigledna prevara, bezočna eksproprijacija. A nijedan narod, nijedna demokratija to neće i ne bi prihvatili. Predsjednik Republike po Ustavu je dužan da štiti Republiku Srpsku. Јa to radim 24 časa, sedam dana u sedmici. Stoga, dogovorimo okvir koji poštuje dejtonsku strukturu, ustavne nadležnosti entiteta koje je članom 3.a precizirao Ustav BiH – Pravni poredak i nadležnosti institucija: a) Sve vladine funkcije i ovlaštenja koja nisu ovim ustavom izričito povjerena institucijama BiH pripadaju entitetima. To treba da učinimo na ispravan način. Ne na Šmitov način. Јer mi vjerujemo u partnerstvo, ali samo u ono koje počinje poštovanjem prava i saglasnosti - dodaje on.
"Jesmo mali kao zajednici, ali računajte na naš karakter. Ovaj narod nije spreman da bude opljačkan. Ovo nije poziv na pobunu, mi nismo prijetnja miru. Nismo pobunjenička grupa, ovo nije "projekat podjela", već poziv na povratak saglasnosti, Dejtonu kakav je potpisan. Znamo da je prošlo dosta vremena, nije BiH ista sad kao 1995. Zato iznosimo prijedlog, a ne zahtjev da potvrdimo da li BiH ima šanse ili nema. Dijalog bez mešetara stranaca, nego sa Trumpom, Putinom, Orbanom, Erdoganom...
"Najveća zabluda bilo kojeg srpskog političara je da vjeruje stranim uzurpatorima i njihovim lažnim ponudama", kazao je Dodik.
Kako da narednih 30 godina očuvamo mir? Hajde da to uradimo razgovorom, poručio je.
Ponovio je da je BiH uređena kao "zajednička tvorevina i ništa više od toga".
"Hajde da budemo generacija koja će odbaciti neuspješne eksperimente onih koji ovdje nisu živjeli. To poručujem predstavnicima tri naroda i Federaciji BiH.
"Tražimo SAD ne kao protivnika, ne kao arbitra, već kao partnera i zaštitnika suvereniteta. One su kreirale Ustav BiH na bazi svojih iskustava. Tako smo došli i do mira.
SAD više nego Brisel razumije vrijednost dogovora koji funkcionišu, rekao je Dodik.
Iznio je zavjet svakom građaninu BiH.
"Ne tražimo ništa vaše, ništa od FBiH, samo da nam se ne oduzima ono što je naše. Spremni smo da gradimo budućnost u kojoj će svi napredovati, kritični minerali biti iskorišteni za razvoj svih, niko neće biti krivično gonjen jer brani sporazum. Hajde da razgovaralo, slušamo se, bez prisile i dajte da počnemo odmah. To je interes svih. Strukturalan dijalog treba otpočeti, poručio je.
"Ovo nije poziv za razgrađivanje BiH, nego na vraćanje na njene osnove", kazao je Dodik.
"Vrijeme je da ustanemo, ne da ratujemo, nego da protestujemo. Srbi su civilizacija i imaju pravo da se pobune i da povrate ono što im pripada", kazao je.
Amerikancima je poručio "Mi nismo vaš problem, nego vaš partner. Ne čekamo da dođete i donesete rješenja za budućnost, nego da nam pomognete da se vratimo i sjetite se sporazuma.
Bidenova administracija je najgora ikada, mi smo to itekako osjetili. Spremni smo da doprinesemo vašim ciljevima, spremni da razgovaramo i nudimo vam naš dogovor. Tražimo da se pridržavate odredbi saglasnosti, suvereniteta. Učinimo da Dejton funkcioniše, učinimo ga stvarnim i našim i velikim.
RS je za kretanje prema EU, ali ne po svaku cijenu. Hoćemo da budemo vidljivi. Naša vrata su otvorena, ali nas često nervirate. Hajde da radimo zajedno i gradimo Evropu", kazao je Dodik.
"Zašto vi iz EU hoćete da diktirate šta je ispravno a šta ne? Putem uvažavanja možemo stići na zajedničku destinaciju", poručio je.
"Zahvalio se Rusiji na politici koja je omogućila da se odbaci intervencionizam koji je vladao na bazi pravila koja su se izmišljala iz dana u dan", dodao je.
"Ostajemo partneri sa Ruskom Federacijom. Zahvaljujemo se i Kini" i poručio: "Zatvorite OHR".
Potom je poslao poruku Bošnjacima: Izdignite se u narod legitimiteta, a ne podanika. Ne mrzite i dogovorite se sa nama i Hrvatima i prestanite klevetati Srbe. Nećete nas poraziti. Poštujte RS da bi mi prihvatili BiH. Odrecite se rata i osvete, mi vas ne mrzimo, ali vas nećemo za gospodare, i vama bi to bilo previše. Pogledajte samo kakvi ste sebi.
Potom je poslao poruku za Hrvate:
"Poštujemo vas, poštujte i vi nas. Teška nam je historija, pamtimo zlo u njoj. Niko tu nije slavan. Podržaćemo vaše ciljeve kao konstitutivnog naroda i pravo na jednakost svih naroda, pa i vas Hrvata. Ovdje broj nije važan, ovdje je važno pravo. Niko vam to pravo ne moće oduzeti. Mi Srbi nećemo. Mi ćemo ih podržati, i to sve ne na štetu bošnjačkog naroda.
Mi Srbi nećemo građansku BiH koja bi nas preglasala i dovela do uništenja, i nas i vas Hrvate.
Budimo zajedno u političkoj borbi da ne bi shvatili da je kasno za to. Razumijemo vas, ali pozivamo vas danas da smanjite evropsku brzinu i prvo riješimo naše probleme. Među nama.
Mi smo za dogovor u BiH, dva entiteta i tri naroda.
Tražimo i očekuju da i drugi poštuju naša prava, ništa ni manje ni više od toga."
Poruka Srbima:
"Mi smo za dogovorenu BiH, dva entiteta i tri naroda. Tražimo i očekujemo da i drugi poštuju naša prava stečena Ustavom BiH. Danas se naše jedinstvo postavlja kao vrhunska cijena naše budućnosti.
Treba nam mir među nama Srbima, poštovanje i dodatno razumijevanje.
Ne dozvolimo zabludnoj braći da ih drugi koriste na našu štetu.
Pozivam ih da odbace zahtjeve protiv RS i srpskog naroda. Mi smo suveren državotvoran narod, historijski narod civilizacija. Naš cilj je RS. Mi znamo šta je RS.
Znamo da je mir i dogovor važan u BiH.
Zato ću za kraj reći: živio mir i dogovor u BiH, živjela RS i živjela Srbija."
Nakon obraćanja nije predviđena skupštinska rasprava, niti glasanje.
Na dnevnom redu sjednice je i Prijedlog zakona o finansiranju političkih organizacija kao i imenovanje vršioca dužnosti glavnog revizora i njegovog zamjenika.
(Vijesti.ba)