Evropska unija stavila je na raspolaganje 5,5 miliona eura za Radio Slobodna Evropa (RFE), jer je ta medijska kuća izgubila financijsku podršku Sjedinjenih Američkih Država. Administracija Donalda Trumpa ukinula je u martu ove godine financiranje RSE-a uz obrazloženje da se tamo provodi liberalna informacijska agenda, piše Deutsche Welle.
Kakav je stav EU?
Visoka predstavnica Evropske unije za vanjske poslove Kaja Kallas izjavila je u utorak (20. maja) da je EU odobrila sredstva kao "sigurnosnu mrežu za nezavisno novinarstvo".
Kallas je naglasila važnost Radija Slobodna Evropa u otporu autoritarnim režimima. Ova je medijska kuća osnovana za vrijeme Hladnog rata s ciljem da ljudima pod komunističkim režimima omogući pristup zapadnim informacijama.
Kallas je ispričala kako je kao dijete u Estoniji, koja je tada bila dio Sovjetskog Saveza, slušala Radio Slobodna Evropa.
"Budući da smo bili s druge strane Željezne zavjese, mnogo smo informacija dobivali putem radija. To je bio svjetionik demokratije i u tom smislu iznimno vrijedan."
Koliko je značajno financiranje iz Bruxellesa?
Kallas je izjavila da odobrena sredstva nisu dovoljna za svih 27 jezika na kojima RSE emitira u 23 zemlje Istočne Evrope, Centralne Azije i Bliskog Istoka. Naglasak je ipak na centralnoazijskom i kavkaskom području.
Nakon sastanka ministara vanjskih poslova Evropske unije, Kallas je u Bruxellesu rekla novinarima:
"U vremenu nefiltriranih sadržaja, nezavisno novinarstvo važnije je nego ikad."
Dodala je da će dodijeljena sredstva pomoći ovoj medijskoj kući da "nastavi s radom i djelovanjem u onim zemljama koje su u susjedstvu i koje su u velikoj mjeri ovisne o vijestima iz inostranstva".
Pravni tim Radija Slobodna Evropa osporio je sudski odluku o smanjenju financiranja. Sudac jednog američkog okruga privremeno je suspendirao Trumpovu odluku o ukidanju financiranja više javnih medijskih kuća, među kojima je i Radio Slobodna Evropa, no jedan savezni žalbeni sud trenutno blokira tu presudu.
(Vijesti.ba)