22.05.2025 / 15:16 BiH - Sarajevo

Sindikat radnika u zdravstvu KS zalaže se za povećanje plate za 15 posto

Sindikat radnika u zdravstvu u Kantonu Sarajevo smatra da radnici u oblasti zdravstva časno i pošteno rade svoj posao, bez obzira na uvjete rada u javnim zdravstvenim ustanovama i nedostatak kadra, te očekuju da za to budu i adekvatno plaćeni.

Predsjednik Sindikata Senad Sadiković kazao je na konferenciji za medije da uposlenici javnih zdravstvenih ustanova u Kantonu Sarajevo zahtijevaju povećanje plate za 15 posto te za početak juna najavio obustavu rada, ako ne uspije sastanak, proces mirenja, koji počinje sutra sa Vladom KS.

"Ponuda za povećenja plate od deset posto je 'u zraku' jer nije dostavljena na protokol Sindikata, da nam nude povećanje satnice sa 3,40 na 3,74. Znamo da ima dovoljno sredstava. Protesti će biti, početkom juna, ako ne dogovorimo povećanje plate za 15 posto. Isto tako, napravit ćemo obustavu rada, ali zakonski i pravno", kazao je na konferenciji za medije, upriličenoj u pet minuta do 12 sati u zgradi Doma Sindikata. Kako je kazao, konstantno će praviti pritiske na Vladu sve dok ne budu zadovoljni ponudom, dok ne bude prihvatljiva za sve radnike u zdravstvu.

Jasmin Avdović iz Sindikalne organizacije Dom zdravlja KS kaže da su građani često nezadovoljni kvalitetom i blagovremenošću usluga u javnim zdravstvenim ustanovama, a jedan od razloga je odlazak medicinskog kadra zbog uvjeta rada ili penzije, a ne primaju se novi radnici. Prema njegovim riječima, u Domovima zdravlja KS nedostaje 400 radnika u zdravstvu, raznih profila i specijalnosti kao i nemedicinskog kadra.

"Kad se objavi konkurs za zapošljavanje, skoro niko se ne javi. Tih ljudi ili nema ili ne vide interes da se usposle u ustanovi koja im neće garantirati da će moći pružiti kvalitetnu i sigurnu uslugu", kazao je, među ostalim.

Fuad Forić iz Sindikalne organizacije KCUS-a ističe da su usposlenici te ustanove u službi građana, a apelira na osnivače da bude izabran generalni direktor te ustanove 'da se imamo kome obratiti, kad treba i kako treba.'

"Da se izabere i menadžment i Upravni odbor, da na koncu imamo strukturu kojoj se možemo obratiti i šta tražimo, da dobijemo", naglasio je.

Ukazuje na nedostatak kadra u u toj javnoj zdravstvenoj ustanovi zbog čega je i obim posla veći pa uposlenici često rade u više smjena da bi na vrijeme i korektno završili posao.

"Ima i pozitivnih stvari u KCUS-u, u oblastima dijagnostike. Imamo povećan priliv pacijenata, ali smo to uspjeli završiti dijagnostički i terapeutski", kazao je.

Sindikalni povjerenik Apoteka Sarajevo Semir Mehović osvrnuo se na poslovanje te ustanove i kazao da, prema izvještaju o radu za 2024., Apoteke Sarajevo posluju pozitivno ali to ne znači da je i stabilno te da dugovanja prema dobavljačima lijekova rastu.

Ističe da trenutno imaju dovoljno lijekova, kvalitetan kadar i apoteke širom Kantona Sarajevo, ali bez sistemskog rješenja nadležnih u KS neće imati održivost.

Iz Sindikata radnika u zdravstvu u Kantonu Sarajevo navode da predstavljaju sve uposlenike u zdravstvu te da su na vrijeme pokrenuli inicijativu za novi kolektivni ugovor o pravima i obavezama poslodavaca i radnika u oblasti zdravstva za područje Kantona Sarajevo da bi na vrijeme bili upriličeni pregovori a i potpisivanje tog ugovora.

Međutim, do toga još nije došlo, a za sutra je najavljen sastanak sa predstavnicima Vlade KS.

(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo