Iako još nije poznato kada bi ovaj njemački lanac mogao početi sa radom u BIH, vidljive su aktivnosti na edukaciji osoblja, kupovini zemljišta i gradnji prodajnih objekata.
Kako nezvanično saznajemo, Lidl je u BiH dobio i neku vrstu specijalnog statusa od institucija BiH. Iz više izvora nam je potvrđeno da predstavnici Lidla u BIH na zvaničnim sastancima sa raznim nivoima vlasti u BiH pokazuju dokument kojim ih se označava kao strateški važnu kompaniju za BIH.
Ukoliko se potvrdi postojanje takve dokumentacije, nema sumnje da će to značiti da je ova strana kompanija dovedena u povlašten položaj u odnosu na domaće, ali i sve druge kompanije i to mimo važećih zakonskih okvira. Prije svega se to odnosi na lakoću kojom se dobivaju dozvole za gradnju, a koje su domaćim kompanijama kod domaće administracije prava noćna mora.
Tragom ove informacije obratili smo se Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, od kojeg smo tražili provjeru saznanja. Iako je prošao zakonski rok od 15 dana, u kojem je Ministarstvo trebalo odgovoriti na postavljana pitanja, to se nije desilo.
Podsjetimo, na čelo ove kompanije u BiH krajem prošle godine stigao je prvi čovjek Lidla Srbija Dragan Čigoja. Osim Čigoje na pozicije izvršnih direktora imenovani su Dean Sunek, Kristijan Zajec, Marko Stagličić, i Novak Anđelić.
Mediji su ranije objavili da pored promjene menadžmenta Lidl BiH radi restrukturiranje koje će značiti značajno reduciranje broja radnih mjesta u administraciji, što će u praksi značiti da će vrh administracije i menadžmenta biti preusmjeren na ljude iz Srbije.
(Vijesti.ba)