23.05.2025 / 11:36 Zanimljivosti - Nova era dijagnostike

Vještačka inteligencija olakšava dijagnozu bolesti štitne žlijezde

Vještačka inteligencija olakšava dijagnozu bolesti štitne žlijezde
Foto: (c) Wiener Gesundheitsverbund/ Martin Mieregger

U svijetu raste broj oboljenja štitne žlijezde, posebno sa promjenama u tkivu u obliku čvorova koje mogu biti bezopasne, ali ponekad i znak raka. Najveći izazov za ljekare je razlikovati koje čvorove treba odmah detaljno pregledati, a koje je potrebno samo pratiti.

U bolnicama u Beču svake godine se uradi oko 1.400 operacija štitne žlijezde. Samo 2024. godine, skoro 1.100 pacijenata je liječeno zbog raka štitne žlijezde. Ali kako da se izbjegnu nepotrebne operacije i ubodi iglom, a da se istovremeno ne propusti nešto ozbiljno?

Jedna nova studija iz Francuske pokazala je da AI može analizirati ultrazvučne snimke štitne žlijezde i pomoći ljekarima da preciznije procijene da li je potreban dodatni pregled iglom – tzv. punkcija. Tehnologija koristi podatke iz posebne medicinske klasifikacije kojom se procjenjuje rizik od zloćudnih promjena. Rezultati su ohrabrujući: AI može prepoznati ozbiljne slučajeve, ali i smanjiti broj nepotrebnih zahvata, što znači manje boli, manje stresa i veću sigurnost za pacijente.

„Vještačka inteligencija neće zamijeniti ljekare, ali će im pomoći da donesu bolje odluke“, kaže dr. Amir Kurtaran, direktor Instituta za nuklearnu medicinu i Centra za štitnu žlijezdu u bečkoj Klinici Landstraße. Njegova kolegica, dr. Brigitta Schmoll-Hauer, dodaje: „Odgovornost ostaje na ljudima, ali AI nudi objektivnu podršku.“

U bečkim klinikama već su testirali ovu novu tehnologiju. Pokazala je potencijal, ali još nije spremna za svakodnevnu upotrebu kod velikog broja pacijenata.

„Još radimo na tome da AI postane dio svakodnevne rutine. Trebamo više testiranja i prilagođavanja, ali vjerujemo da će uskoro značajno pomoći pacijentima“, kaže dr. Kurtaran. Ako se testiranja pokažu uspješnim, pacijentima će se problemi sa štitnom žlijezdom moći otkriti brže, sigurnije, jednostavnije i bez nepotrebnih zahvata. Ljekari će i dalje imati glavnu riječ, ali sada uz pomoć pametne tehnologije.

(Vijesti.ba)

 

Izdvajamo