U govoru održanom u Senatu Charles je govorio o zemlji koju Kanađani i on toliko vole, ne spomenuvši Trumpa, koji je uveo carine na kanadski izvoz i razmatra mogućnost pripajanja kanadske teritorije SAD-u i pretvaranju Kanade u 51. američku saveznu državu.
Takozvani "govor sa prijestolja" u kojem su izneseni vladini planovi o idućoj sjednici, uglavnom su napisali zvaničnici koji rade za premijera Marka Carneyja, no Charles je autor komentara o svojoj privrženosti i ljubavi prema Kanadi, prenosi Hina, pozivajući se na Reuters.
"Svaki put kada dođem u Kanadu… malo više Kanade prodre mi u krvotok, a s tog mjesta ravno u moje srce", rekao je britanski kralj, koji je u Kanadu doputovao u pratnji supruge, kraljice Camille.
Govor sa prijestolja je samo dva puta, 1957. i 1977, lično održala tadašnja šefica kanadske države i Charlesova majka, pokojna kraljica Elizabeta II.
Charles, koji se prije govora šalio i smijao sa Carneyjem, oko vrata je nosio Orden Kanade, najviše odlikovanje u kanadskom sistemu počasti.
Zajedno s Camillom odvezen je pred zgradu kanadskog parlamenta u kočiji sa konjskom zapregom.
Pratilo ih je 28 jahača kanadske Kraljevske konjičke policije, a pozdravljali su ih stanovnici koji su mahali zastavicama.
Anketa Ipsos Reida provedena za Global News i objavljena u utorak pokazala je kako 66 posto ispitanika vjeruje da je odnos Kanade sa britanskom monarhijom koristan jer pridonosi odvajanju nacije od SAD-a, u odnosu na 54 posto, koliko je rezultat iznosio u aprilu 2023. godine.
U govoru predstavnika vlade ponovljeno je da Kanada treba dogovoriti novi odnos sa SAD-om i potražiti pouzdanije trgovinske partnere.
Monarhija generalno ne predstavlja glavni faktor u svakodnevnom kanadskom životu, iako su i na kovanicama i na novčanicama monarhovi portreti, a zemlju brane kanadske Kraljevske zračne snage i kanadska Kraljevska mornarica.
(Vijesti.ba / FENA)