03.06.2025 / 15:03 Obrazovanje - Podrška izvrsnosti

Dodijeljena sredstva za učešće mladih matematičara iz KS na međunarodnim takmičenjima

Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo, uz podršku Skupštine i Vlade KS, nastavlja sa strateškom i sistemskom podrškom promociji znanja i obrazovne izvrsnosti.

U skladu s tim opredjeljenjem, danas je održana svečana dodjela ugovora o finansijskoj podršci Udruženju matematičara KS.

Na taj način omogućeno je učešće učenika na dva najveća međunarodna matematička takmičenja: 29. juniorskoj balkanskoj matematičkoj olimpijadi (JBMO 2025) u Sjevernoj Makedoniji i 66. internacionalnoj matematičkoj olimpijadi (IMO 2025) u Australiji. Za navedeno osigurana su sredstva u iznosu od 28.190 KM, namijenjena za logističku, tehničku i organizacijsku podršku našim učenicima koji će na olimpijadama ponosno predstavljati Bosnu i Hercegovinu.

Dodjeli ugovora prisustvovali su predsjedavajući Skupštine KS Elvedin Okerić, premijer Nihad Uk, pomoćnik ministrice za odgoj i obrazovanje KS za strateško upravljanje i nadzor nad radom ustanova Emil Hodžić, predsjednik Udruženja matematičara KS Esmir Pilav, kao i lider nacionalnog tima za IMO 2025 Amar Kurić. Posebnu vrijednost svečanosti dalo je prisustvo učenika koji će učestvovati na pomenutim prestižnim matematičkim takmičenjima.

Predsjedavajući Okerić podsjetio je da je Vlada KS, odnosno resorno ministarstvo prije nekoliko godina zauzelo jasno opredjeljenje po pitanju podrške nadarenim učenicima, osvajačima medalja na velikim međunarodnim takmičenjima.

"Ta podrška se jasno oslikava u izdvojenim sredstvima u Budžetu KS i u organizaciji tih takmičenja, poput nedavno održane Balkanske matematičke olimpijade u Sarajevu. Danas koristimo priliku da damo podršku našim takmičarima, da ih podržimo i zaželimo puno uspjeha. Nadamo se da će nas, kao i do sada, obradovati zlatnim medaljama", poručio je predsjedavajući Okerić.

Premijer Uk s ponosom je istakao da su naši mladi matematičari svjetionici koji pronose svjetlo Bosne i Hercegovine širom svijeta.

"Ispraćamo ih s velikim očekivanjima, jer su već pokazali svoju superiornost na svjetskim takmičenjima. Ovi vrijedni učenici, svojim znanjem, trudom i upornošću, predstavljaju naš Kanton i našu državu na najprestižnijim međunarodnim takmičenjima. Zaslužuju svaku moguću pomoć i ohrabrenje, a ja ću se, kao premijer, nastaviti zalagati da Kanton Sarajevo i ubuduće bude posvećen stvaranju kvalitetnih uslova za razvoj njihovih potencijala. Vjerujem da je ulaganje u obrazovanje ulaganje u napredak i prosperitet naše zajednice, te ću uvijek biti uz njih kako bi ostvarili sve svoje snove“, izjavio je premijer Uk.

Predsjednik Udruženja Pilav izjavio je da se djeca kontinuirano pripremaju za međunarodna takmičenja, te da ove godine, prije svjetskog takmičenja u Australiji idu i na pripreme u Kinu.

"Prošle godine smo ostvarili izvanredan rezultat, osvojili smo tri zlatne medalje, jednu srebrenu i dvije bronzane. Nadamo se da ćemo osvojiti barem toliko medalja, radimo što je do nas“, poručio je Pilav, koji se zahvalio na velikoj podršci Kantona Sarajevo, bez koje, kako je naveo, ne bi bilo ni vrhunskih rezultata.

Benjamin Mujkić, učenik Druge gimnazije Sarajevo i član tima koji će predstavljati Bosnu i Hercegovinu na 66. internacionalnoj matematičkoj olimpijadi (IMO 2025) u Australiji, govorio je o intenzivnim pripremama koje prethode ovom velikom izazovu.

"Cijele godine kontinuirano radimo na pripremama za međunarodna takmičenja. Do sada sam učestvovao na četiri međunarodna takmičenja iz matematike. Prošle godine naš tim je ostvario izvanredan rezultat: tri zlatne, dvije srebrene i dvije bronzane medalje. I ove godine se ozbiljno pripremamo, a prije samog takmičenja predviđene su i pripreme u Kini. Daćemo sve od sebe da dostojno predstavimo Bosnu i Hercegovinu i da zasijamo punim sjajem.“

Adem Biščević, učenik osmog razreda JU OŠ „Mehmed-beg Kapetanović Ljubušak“ i član tima koji će predstavljati Bosnu i Hercegovinu na Juniorskoj balkanskoj matematičkoj olimpijadi (JBMO 2025) istakao je da mu je ovo prvo međunarodno takmičenje, te da s velikim uzbuđenjem očekuje odlazak u Strugu.

"Ovo mi je prvo međunarodno takmičenje i veoma sam uzbuđen. Nadam se da ću ostvariti dobar rezultat i ako budem imao sreće, osvojiti medalju. Veoma sam zahvalan na prilici da učestvujem i da predstavljam svoju školu i svoju zemlju“, naveo je Biščević.

Kako su poručili iz Ministarstva za odgoj i obrazovanje KS, ova finansijska podrška predstavlja nastavak kontinuirane saradnje Ministarstva i Udruženja matematičara KS, koja je ove godine krunisana organizacijom 42. balkanske matematičke olimpijade (BMO 2025), održane u Sarajevu krajem aprila. KS bio je domaćin jednog od najznačajnijih međunarodnih matematičkih događaja, okupivši više od 200 učesnika iz 23 zemlje, a za realizaciju BMO 2025 Ministarstvo je izdvojilo 327.372,44 KM.

Ulaganjem u ovakve projekte, Skupština, Vlada i Ministarstvo za odgoj i obrazovanje KS potvrđuju institucionalnu posvećenost razvoju obrazovanja temeljenog na znanju, prilici i izvrsnosti prepoznajući mlade matematičare kao istinske ambasadore znanja i budućnosti koju vrijedi graditi.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo