27.06.2025 / 13:44 Svijet - Rim

Italija izdala crveno upozorenje od vrućina za 21 grad širom zemlje

Italija izdala crveno upozorenje od vrućina za 21 grad širom zemlje
Foto: Agencije
Italijansko ministarstvo zdravstva upozorilo je u petak mještane i turiste na rast temperatura širom zemlje, izdajući crveno upozorenje za 21 grad tokom vikenda.

Ministarstvo je izdalo najviše crveno upozorenje za gradove, uključujući prijestolnicu Rim, ekonomsku velesilu Milano i Veneciju - gdje bogati i slavni slave vjenčanje Amazonovog tajkuna Jeffa Bezosa.

Navodi se da bi temperature mogle porasti do 37 stepeni Celziusa na nekim mjestima.

Ministarstvo - koje svakodnevno objavljuje zelena, žuta, narandžasta i crvena upozorenja na toplotne valove za 27 velikih talijanskih gradova - savjetovalo je ljudima da ne izlaze vani između 11 i 18 sati ako je moguće, te da potraže sklonište u klimatiziranim javnim prostorima.

U Veneciji je temperatura u subotu - kada se očekuje da će Bezos i Lauren Sanchez prirediti plesnu zabavu s Lady Gagom - trebala dostići 32 stepena Celziusa, ali se zbog vlage osjeća kao oko 36 stepeni Celziusa.

U Firenci, koja je već u petak na visokom stepenu upozorenja, predviđa se da će temperatura u subotu dostići 37 stepeni Celziusa, dok će u nedjelju u Rimu, Milanu i Napulju porasti na 36 stepeni.

Upozorenja dolaze nakon dana vrućina širom zemlje, uključujući i glavni grad, gdje su turisti kažnjeni zbog pokušaja hlađenja u fontanama u historijskom centru.

Grad je stavio vozila hitne pomoći i medicinare u stanje pripravnost na prometnim mjestima poput Koloseuma, popularne turističke atrakcije uprkos toplotnom valu.

Naučnici kažu da su ekstremni toplotni valovi jasan znak globalnog zatopljenja i očekuje se da će postati češći, duži i intenzivniji.

Potaknuta klimatskim promjenama uzrokovanim ljudskim djelovanjem, 2024. bila je najtoplija godina u istoriji mjerenja na globalnom nivou, a predviđa se da će 2025. biti među prve tri, prenosi AFP.


(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo