Iranski predsjednik Masoud Pezeshkian dao je konačno odobrenje za zakon koji je prošlog mjeseca usvojio parlament, a kojim se obustavlja saradnja s Međunarodnom agencijom za atomsku energiju (IAEA).
To jeste nadzornim tijelom Ujedinjenih nacija za nuklearna pitanja, objavili su državni mediji.
„Masoud Pezeshkian je proglasio zakon kojim se obustavlja saradnja s Međunarodnom agencijom za atomsku energiju“, saopćila je državna televizija.
Naveli su da je zakon, koji je nastao kao odgovor na nedavni rat između Irana i Izraela, sada i službeno stupio na snagu.
Prošle sedmice, iranski parlament usvojio je zakon kojim se obustavlja saradnja s IAEA-om, navodeći kao razlog izraelski napad na Islamsku Republiku 13. juna, kao i kasnije napade Sjedinjenih Američkih Država na iranska nuklearna postrojenja.
Ranije u ponedjeljak, Pezeshkian je u telefonskom razgovoru s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom izjavio da je Teheran zaustavio saradnju s UN-ovim nuklearnim nadzornim tijelom zbog, kako je naveo, „destruktivnog“ ponašanja direktora agencije prema Islamskoj Republici.
„Postupak koji su preduzeli članovi parlamenta... predstavlja prirodan odgovor na neopravdano, nekonstruktivno i destruktivno ponašanje generalnog direktora Međunarodne agencije za atomsku energiju“, rekao je Pezeshkian Macronu, prema saopćenju predsjedništva.
Od početka rata s Izraelom, iranski zvaničnici oštro kritikuju agenciju zbog toga što nije osudila napade.
Iran je također kritikovao IAEA zbog rezolucije usvojene 12. juna, kojom se optužuje Teheran za nesaradnju i kršenje nuklearnih obaveza.
U ponedjeljak su Francuska, Njemačka i Velika Britanija osudile, kako su navele, „prijetnje“ upućene direktoru IAEA Rafaelu Grossiju, nakon što je Iran odbio njegov zahtjev da posjeti nuklearna postrojenja koja su pogođena tokom rata.
(Vijesti.ba)