03.07.2025 / 17:48 Svijet - Generalni sekretar NATO-a

Rutte se narugao Lavrovu: Ministar je još od Krista, ništa korisno

Rutte se narugao Lavrovu: Ministar je još od Krista, ništa korisno
Foto: Arhiv (Valerie Kuypers/Anp Via Afp)
Generalni sekretar NATO-a Mark Rutte narugao se i ismijao ruskom ministru vanjskih poslova Sergeju Lavrovu tokom gostovanja na američkoj televiziji u srijedu, izjavivši da „nikada ništa korisno nije izašlo iz njegovih usta“.

Rutteovi komentari bili su odgovor na Lavrovljeve nedavne tvrdnje da će novi cilj NATO-a o izdvajanjima od 5 posto BDP-a za odbranu „urušiti savez iznutra“.

Govoreći za Fox News, Rutte je rekao da nema smisla slušati Lavrova.

"On je ministar vanjskih poslova Rusije... Mislim, još od rođenja Isusa Krista? I od tada – ništa korisno nije izašlo iz njegovih usta", izjavio je Rutte, prema pisanju Kyiv Posta.

"Zato nemojmo previše pažnje obraćati na gospodina Lavrova", dodao je.

Inače, Sergej Lavrov obavlja funkciju ruskog ministra vanjskih poslova od 2004. godine.

Njegove tvrdnje o mogućem raspadu NATO-a bile su reakcija na izjavu poljskog ministra vanjskih poslova Radoslawa Sikorskog, koji je ranije poručio da bi prekomjerna vojna potrošnja Moskve mogla dovesti do kraja vladavine Vladimira Putina.

U 2024. godini, Rusija je na vojsku potrošila 149 milijardi dolara, što predstavlja oko 7,1 posto njenog BDP-a, prema podacima Stockholmskog međunarodnog instituta za istraživanje mira (SIPRI). Putin je i sam ranije priznao da takvi izdaci predstavljaju opterećenje za rusku ekonomiju.

Rutte je, gostujući na Fox Newsu, također pozdravio dogovor članica NATO-a da povećaju izdvajanja za odbranu, kako bi se dostigao nivo sličan američkom.

"O ovome se raspravlja još od vremena Dwighta Eisenhowera", rekao je Rutte, misleći na jednog od prvih lidera koji su se bavili pitanjem vojne potrošnje u okviru NATO-a.

Podsjetimo, NATO je osnovan 1949. godine, za vrijeme predsjednika Harryja S. Trumana. Dwight D. Eisenhower, heroj Drugog svjetskog rata, bio je prvi vrhovni komandant NATO snaga između 1951. i 1952. godine, prije nego što je postao predsjednik SAD-a.

Iako cilj od 5% BDP-a predstavlja značajno povećanje ulaganja u odbranu, u te iznose se ubrajaju i pomoć Ukrajini te infrastrukturni projekti, pa će stvarno povećanje izdvajanja za članice vjerovatno biti manje nego što se u početku činilo.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo