04.07.2025 / 19:17 Regija - Rashlađenje

Stiže nevrijeme u Hrvatsku i Sloveniju, zahvatit će i dijelove BiH

Stiže nevrijeme u Hrvatsku i Sloveniju, zahvatit će i dijelove BiH
Foto: DHMZ
Kao što je i najavljeno, na sjever Hrvatske stigla je promjena vremena, a prve kapi kiše već su osjetili stanovnici zapada Zagreba.

Kiša je, kako su javili građani, počela padati u Gajnicama i u Prečkom, dok na istoku grada zasad samo puše jak vjetar. Oblaci su se nadvili nad cijelim gradom.

Prema prognozi DHMZ-a, lokalnih pljuskova, pa i jače izraženih bit će već u petak, u subotu je vjerovatnost za njih mala, ali početkom nove sedmice kiša će biti češća i rasprostranjenija te barem malo ublažiti sušu i uz sjeverni vjetar donijeti osjetnije osvježenje.

Najveća vjerovatnost za pljuskove je u Gorskoj Hrvatskoj, unutrašnjosti Istre te u centralnim predjelima. Posljedica je to približavanja frontalnog poremećaja i dotoka vlažnijeg i nestabilnijeg zraka na snažno zagrijanu površinu.

Olujno nevrijeme prolazi kroz Sloveniju

Sloveniju je pogodilo olujno nevrijeme. Jače oluje razvile su se oko Bovca, Celja i nad Idrijsko-Cerkljanskim gorjem. Hladna fronta već je stigla do sjevernog dijela Slovenije, gdje je temperatura već pala ispod 20 °C, javlja RTV Slo.



Agencija za zaštitu okoliša (Arso) na društvenim je mrežama objavila da je na mjernom mjestu Ravne na Koroškem u pola sata palo 25 mm oborina, što ukazuje na jak pljusak. Olujne ćelije stvaraju se i na jugu zemlje. Osim toga, moguća je stagnacija oborinske vode i povećanje protoka bujičnih voda, prenosi Tportal.

Toplotnii val koji završava jedan je od najranijih i najdužih toplotnih valova u Sloveniji. U većem dijelu zemlje započeo je 23. juna, što znači da traje već 12 dana, uključujući i danas. "'Ovo je jedan od najdužih toplotnih valova u posljednjih nekoliko desetljeća', rekao je prije nekoliko dana za STA Gregor Vertačnik, klimatolog u slovenskoj Agenciji za zaštitu okoliša (Arso) .

Prema većini mjernih mjesta u unutrašnjosti Slovenije, najduži toplotni valovi do sada su trajali od 10 do 14 dana, samo su u Primorskoj regiji, posebno uz obalu, imali i znatno duže toplotne valove, u Kopru više od 25 dana.

Očekuje se da će tokom noći nevrijeme zahvatiti i pojedine dijelove BiH. U izvještaju Federalnog hidrometeorološkog zavoda se navodi da će se u BiH sutra zadržati visoke temperature, ali da u drugom dijelu dana može doći do lokalnih pljuskova i grmljavine.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo