07.07.2025 / 08:29 Dijaspora - Windsor

Održana centralna kanadska memorijalna komemoracija povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici

U organizaciji Organizacionog odbora "Srebrenica Windsor 25", sastavljenog od mnogih organizacija i zajednica u Kanadi, održana je centralna kanadska komemoracija povodom 30. godišnjice od genocida u Srebrenici.

Kontinuirano se centralna kanadska komemoracija održava ispred spomenika žrtvama genocida u Srebrenici u Windsoru.

Komemoraciji je prethodio Mirni marš učesnika memorijala ulicom Windsora.

Memorijalna komemoracija je počela prigodnim obračanjem Haris ef. Zulovića, učenjem Kur'ana.

Zatim se obratio Mensud Dević, u ime Organizacionog odbora koji je pozdravio prisutne, zahvalio se gostima, sponzorima i volonterima.

Hor djece iz Toronta je izveo "Srebrenički inferno”.

Komemoraciji se obratila Daniela Čolić, savjetnica u ambasadi Bosne i Hercegovine u Kanadi. Istićemo da je ovo prvo prisustvo predstavnika ambasade Bosne i Hercegovine u Kanadi komemoraciji. O odnosu ambasade prema komemoraciji posebno čemoinformisati medije.

Zatim se obratio dr. Sven Alkalaj, ambasador Bosne i Hercegovoine u SAD.

Posebno je snažan govor održao Brian Masse, bivši član Parlamenta Kanade i sponzor rezolucija o genocidu u Srebrenice usvojenih u Parlamentu.

Poruku je zatim uputio Andrew Dilkens, gradonačelnik Windsora.

U nemogućnosti da prisustvije komemoraciji video linkom se obratio dr. Husein ef. Kavazović, Reis ul ulema Islamske zajednice Bosne i Hercegovine.

Takođe video linkom se obratio dr. Sabahudin ef. Ćeman, muftija Islamske zajednice Bošnjaka Sjeverne Amerike.

Vijence na spomenik žrtvama genocida su položili predstavnici ambasade Bosne i Hercegovine u Ottawi i Instituta za istraživanje genocida Kanada.

Posebne zahvalinice za izuzetan doprinos očuvanju i jačanju kulture sjećanja na genocid u Srebrenici u Kanadi i svijetu uručene su: Brian Masse, Andrew Dilkensa, Daniela Čolić, Emir Ramić i porodili rahmetli Senada Aličehajića.

Zahvalnice su poslane svim premijerimaprokrajina i teritorija i gradonačelnicima gradova koji su donijeli proklamacije i proglasile 11. juli Danom sjećanja na genocid u Srebrenici. Ove godine više od 20 pokrajina, teritorija i gradova je donijelo proklamacije, najviše do sada.

Posebno emotivan nastup je imala Amela Selimović, preživjela žrtva genocida u Srebrenici.

U ime bosanskohercegovačke zajednice u susjednom Detroitu obratila se Anida Šabanović.

Zatim se memorijalu obratio dr. Emir Ramić, direktor Instituta za istraživanje genocida Kanada.

Video porukom se obratio dr. Zlatko Lagumdžija, ambasador Bosne i Hercegovine u Ujedinjenim nacijama.

Emina Kapo se obratila u ime Organizacije mladih u Kanadi.

Arti Tmburi se obratio u ime Albanske zajednice u Windsoru.

Memorijalnoj komemoraciji je prisustvovalo više stotina građana Bosne i Hercegovine koji žive u Kanadi, ali i mnogih Kanađana.

Kontinuirano održavanje komemoracije, koja iz godine u godinu je sve bolje organizovana i sa svervečim brojem značajnih gostiju, je snažan doprinos očuvanju istine o genocidu u Srebrenici i Bosni i Hercegovini, pravde za žrtve genocida i institucionalizaciji kulture sjećanja.

Srebrenica kao crna tačka savjesti savremene civilizacije ostaje bitno određenje naše sadašnjosti i budućnosti. Relevantne presude međunarodnih i nacionalnih sudova i jednoglasno usvojene dvije rezolucije Kanadskog parlamenta o genocidu u Srebrenici su činjenice o kojima mi nećemo pregovarati, jer se o činjenicama ne pregovara. Istina, pravda i kultura sjećanja su univerzalne ljudske i civilizacijske vrijednosti koje ne poznaju vjeru i naciju. Mi smo partneri sa svima onima koji to priznaju na zajedničkom zadatku borbe za mir u kome će istina pobijediti laž, a pravda krivnju i negaciju.

Kanada je jedan od lidera u strateškoj institucionalizaciji kulture sjećanja na genocid u Srebrenici u svijetu, saopio je Institut za istraživanje genocida Kanada

 

(Vijesti.ba)

Izdvajamo