07.07.2025 / 11:27 BiH - 45 učesnika

Velikokladuški planinari krenuli na Marš mira

Velikokladuški planinari krenuli na Marš mira
Foto: FENA
U organizaciji Planinarskog društva „Krajišnik“ iz Velike Kladuše 45 učesnika krenulo je danas prema Nezuku kako bi učestvovali u trodnevnom Maršu mira Nezuk – Potočari, koji svake godine okuplja hiljade ljudi iz BiH i dijaspore u znak sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici 1995. godine.

Ovogodišnji Marš mira ima poseban značaj jer se održava u godini kada se obilježava 30. godišnjica genocida – najmračnijeg poglavlja savremene evropske historije u kojem je ubijeno više od 8.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka.

Kolona prolazi trasom dugom više od 100 kilometara, kroz guste šume, planinske predjele i sela istočne Bosne, istom onom rutom kojom su se hiljade Srebreničana pokušale probiti do slobodne teritorije nakon što je enklava pala u ruke Vojske Republike Srpske.

Za članove „Krajišnika“, kako navode, ovo nije samo planinarski izazov, već duboko lični i kolektivni čin – iskaz poštovanja prema nevinim žrtvama i zalog da se zločin nikada ne zaboravi, niti ponovi.

– Marš mira za nas je više od sjećanja. To je put bola, suosjećanja, dostojanstva i odlučnosti da se istina ne zataška i da zločin ne padne u zaborav. Svojim prisustvom želimo poručiti da je naša obaveza – čuvati uspomenu, širiti istinu i braniti mir – poručili su organizatori.

Učesnici će pješačiti naredna tri dana i 10. jula stići u Potočare, gdje će prisustvovati komemoraciji i kolektivnoj dženazi za identifikovane žrtve genocida. 


(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo