To jedan od najvećih društvenih problema s kojima se suočava Bosna i Hercegovina, kazao je glavni tužilac Mehanizma za međunarodne krivične sudove Serge Brammertz na Međunarodnoj konferenciji „Srebrenica 1995-2025: Suočavanje s prošlošću“ danas u sarajevskoj Vijećnici.
Konferencija ima za cilj da ukaže na potrebu krivičnog gonjenja počinilaca genocida, procesuiranja negatora genocida, potakne razgovor o budućnosti civilnog društva u izgradnji mira, odnosno izazovima i novim smjerovima, te naznači ulogu obrazovanja i religije, kao i mladih u izgradnji održivog mira.
Brammertz je kazao da boravi u Bosni i Hercegovini povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici, ističući da je riječ o događaju od izuzetne važnosti, za žrtve i za međunarodnu zajednicu.
- Bit ću u Bosni i Hercegovini cijelu sedmicu, naravno, prvenstveno zbog događaja u petak – obilježavanja 30. godišnjice, što će biti veoma važan događaj kojem se unaprijed radujem - izjavio je Brammertz, dodajući da se raduje ponovnom susretu s preživjelima, žrtvama i majkama, kako bi zajedno obilježili taj tužni trenutak.
Govoreći na konferenciji u Sarajevu, Brammertz je naglasio važnost razgovora o sudskom naslijeđu, izazovima u procesuiranju ratnih zločina, te ulozi civilnog društva u suočavanju s prošlošću.
- Danas sam ovdje da učestvujem na ovoj važnoj konferenciji na kojoj ćemo razgovarati o mnogim temama – od procesuiranja zločina, onoga što smo uradili dobro, ali i onoga što smo mogli bolje. Govorit ćemo o pomirenju, koje i dalje predstavlja veliki izazov u vašoj zemlji - rekao je.
Posebno je upozorio na sve prisutniji društveni problem – veličanje ratnih zločinaca i negiranje genocida.
- Razgovarat ćemo o narednim koracima i o tome šta još treba učiniti kada je riječ o procesuiranju ratnih zločina u Bosni i Hercegovini. Također, osvrnut ćemo se na to kako danas žrtve, preživjeli i civilno društvo mogu doprinijeti da zemlja krene u pravom smjeru — naročito kroz aktivno suprotstavljanje stalnom veličanju ratnih zločinaca i negiranju genocida - poručio je Brammertz.
Na pitanje o poruci koju će uputiti tokom konferencije, Brammertz je odgovorio da ona neće biti nova, ali da ostaje jednako važna.
- Počeo sam ovaj posao prije više od 15 godina. Tada sam bio optimističniji kada je riječ o prihvatanju istine i suočavanju s prošlošću. Danas vidim da su veličanje ratnih zločinaca i negiranje genocida mnogo prisutniji nego prije deset godina - rekao je Brammertz, dodajući da će govoriti o razlozima tog trenda i tražiti načine za efikasniju borbu protiv tog fenomena u saradnji s kolegama.
Nura Mustafić, srebrenička majka, prije 30 godina izgubila je tri sina i muža u genocidu počinjenom u Srebrenici.
- Moja priča je tužna. Ostala sam sama. Teško je, ali opet se mora živjeti. Vratila sam se u svoju kuću, tamo gdje su bila moja djeca, gdje je bio moj muž. To je moj dom, moja uspomena na njih – kazala je.
Zahvalna je što je istina o zločinu, koji je uništio njenu porodicu, danas priznata i dokumentovana.
- Zahvalna sam što smo postigli da se zna šta su nam uradili i da se ne zaboravi. Ne možemo im ni oprostiti, ni zaboraviti – istakla je.
Do danas je pronašla posmrtne ostatke dvojice sinova i muža. Ukopani su u Potočarima. Jedno dijete još uvijek traži.
- Vratila sam se 2000. godine u svoje selo kod Srebrenice. Jedina mi je želja bila da mi se obnovi kuća, da gledam u tu zemlju kojom su moja djeca hodala. To mi je jedina uspomena na njih – kazala je te dodala da je sinove rodila 1971., 1973. i 1975. godine.
- Ne želim da niko i nikada doživi da plače za svojim djetetom – kazala je.
Osnivač nevladine organizacije Aegis Trust sa sjedištem u Velikoj Britaniji James Smith prisustvovao je današnjoj konferenciji povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici, ističući važnost sjećanja i učenja iz prošlosti.
- Velika mi je čast, naravno, da sam danas ovdje, 30 godina nakon genocida u Srebrenici – događaja koji, između ostalog, predstavljaju katastrofalan propust međunarodne zajednice - rekao je Smith.
Iako u vrijeme dešavanja nije bio u poziciji da učestvuje u kreiranju politika, Smith je naglasio koliko je dirnut dobrodošlicom i prihvatanjem koje je doživio u Sarajevu.
- Moram reći da je zaista nevjerovatno na koliku dobrodošlicu i prihvaćanje smo naišli ovdje u Sarajevu - istakao je.
Smith je podsjetio i na aktivnosti koje se u Velikoj Britaniji provode u znak sjećanja na Srebrenicu, posebno kroz organizaciju Remembering Srebrenica, koja djeluje širom zemlje, uključujući i aktivnosti u okviru Britanskog parlamenta.
- Mislim da je izuzetno važno da se svi sjećamo, da svi pamtimo Srebrenicu – ne samo u okviru različitih zajednica, već i unutar institucija kao što je Britanski parlament – da učimo na ovim propustima i lekcijama prošlosti - poručio je.
Govoreći iz perspektive tri decenije rada sa preživjelim žrtvama genocida i ratnih zločina, Smith je naglasio da najveći teret izgradnje mira i kulture sjećanja i dalje nose upravo žrtve.
- Koliko god dobronamjerni bili partneri ili nevladine organizacije kao što smo mi, ipak najvećim dijelom teret aktivnosti na izgradnji, na sjećanju, na pomirenju, pada na pleća žrtava - rekao je.
Posebno je istakao ulogu majki Srebrenice, koje su, kako kaže, neumorni podsjetnik na savjest cijelog svijeta.
- Majke Srebrenice su zaista neumorne, neumorni podsjetnik na svijest i savjest cijelog svijeta, podsjećajući nas ne samo na bol koju one nose, već i na sve one lekcije koje trebamo da naučimo - zaključio je Smith.
Predsjednica Centra za postkonfliktna istraživanja Velma Šarić istakla je važnost današnje konferencije i sinoć otvorenih izložbi 'Majčina Marama' i 'Heroine Srebrenice', koje su organizovane u okviru zvaničnog programa Grada Sarajeva povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici.
Konferencija obuhvata panele koji se bave sudskim naslijeđem, edukacijom, ulogom religije i mladih, ali i izazovima koji predstoje, te ulogom civilnog društva u tom procesu.
- Pored panela koji se tiču sudskog nasljeđa, edukacije, uloge religije i mladih, govorimo također i o izazovima u narednom periodu i o tome šta civilno društvo može uraditi - dodala je.
Posebnu pažnju privuklo je prisustvo mladih učesnika iz više od 20 zemalja, koji učestvuju u ljetnoj školi i aktivno doprinose konferenciji.
- Sa nama su danas i učesnici jedne ljetne škole – mladi iz preko 20 zemalja, koji će aktivno učestvovati u konferenciji - istakla je Šarić.
Naglasila je važnost izgradnje edukativnih platformi i dokumentovanja herojske borbe majki Srebrenice.
- Nadamo se da ćemo u godinama koje dolaze moći da gradimo platforme koje će biti edukativne, isto tako dokumentovati neka herojska iskustva kao što su iskustva majki Srebrenice, i zato je ova godišnjica bila potpuno posvećena njima - zaključila je Šarić.
Učesnici konferencije, među kojima su glavni tužilac Mehanizma za međunarodne krivične sudove Serge Brammertz, visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt, rezidentna koordinatorica Ujedinjenih naroda za BiH Ingrid Macdonald, šef Delegacije Europske unije u BiH Luigi Soreca, šef Misije OSCE-a u BiH Brian Aggeler i predsjednica Pokreta “Majke enklave Srebrenica i Žepa” Munira Subašić, na panelima su govorili o procesuiranju ratnih zločinaca i borbi protiv negiranja genocida, o ulozi obrazovanja, religije i budućnosti civilnog društva u izgradnji mira.
(Vijesti.ba / FENA)