Pentagon je prošle sedmice objavio da će zadržati neke protuzračne rakete, precizno navođenu artiljeriju i drugo oružje obećano Ukrajini, navodeći zabrinutost američkih dužnosnika zbog niskih zaliha. Trump je jučer rekao da će SAD ipak morati poslati više oružja Ukrajini, čime je praktički preokrenuo prethodnu odluku, prenosi Index.
Dvoje od tih izvora, koji su govorili pod uslovom anonimnosti zbog osjetljivosti internih rasprava, rekli su da je među čelnicima Pentagona postojalo određeno protivljenje pauzi - koju je koordinirao šef Pentagonove politike Elbridge Colby - prije nego što je ona objavljena.
Jedan od izvora opisao je da je Trump bio "zatečen" tom objavom. Bijela kuća nije odgovorila na upite o tome je li Trump bio iznenađen Pentagonovom pauzom.
Pauza u isporuci ključnog oružja dogodila se u teškom trenutku za Ukrajinu, koja se suočava s pojačanim i složenijim zračnim napadima Rusije tokom više od tri godine rata. Trump je to priznao najavljujući preokret u ponedjeljak navečer, rekavši:
"Moraju se moći braniti. Sada su pod vrlo žestokim udarima."
Na pitanje novinara ko je odobrio pauzu, Trump je nervozno odgovorio dok je bio s članovima kabineta:
"Ne znam. Zašto mi vi ne kažete?"
Američki predsjednik je također oštro kritizirao ruskog predsjednika Vladimira Putina, sugerirajući da on nepotrebno produžava rat koji Trump želi brzo okončati. Trump se muči pronaći rješenje, a pregovori između strana su u zastoju. Republikanski čelnik posljednjih je dana sve frustriraniji Putinom, a dvojica su prošle sedmice razgovarala telefonom.
"Putin nas stalno zasipa govnima, ako želite znati istinu", rekao je Trump na sastanku kabineta u utorak. "Uvijek je jako ljubazan, ali to se na kraju pokaže besmislenim."
Trump je prijetio, ali još nije uveo nove sankcije ruskoj naftnoj industriji kako bi potaknuo Putina na mirovne pregovore.
Senator Lindsey Graham izjavio je prošle sedmice da mu je Trump dao zeleno svjetlo za prijedlog zakona kojim bi se, između ostalog, uvela carina od 500% na robu iz zemalja koje nastave kupovati rusku naftu. Taj bi potez imao velike posljedice za Kinu i Indiju, dvije ekonomske sile koje kupuju rusku naftu.
Trump je danas rekao da "ozbiljno razmatra" tu mogućnost.
Pauza najavljena prošle sedmice utjecala je na isporuke Patriot raketa, precizno navođenih GMLRS projektila, Hellfire raketa, granata za haubice i drugih sistema, što je iznenadilo ne samo ukrajinske zvaničnike i saveznike, već i američke zakonodavce i druge dijelove Trumpove administracije, uključujući State Department.
Pentagon je kasno sinoć objavio da će, po Trumpovoj naredbi, nastaviti isporuke oružja Ukrajini "kako bi Ukrajinci mogli braniti sebe dok radimo na postizanju trajnog mira i zaustavljanju ubijanja." Ipak, glasnogovornik Sean Parnell dodao je da Pentagon nastavlja s pregledom vojne pomoći širom svijeta u sklopu "America Prva" prioriteta odbrane.
Pentagon nije odmah odgovorio na upite je li ministar odbrane Pete Hegseth konzultirao Bijelu kuću prije pauziranja isporuka i jesu li one sada nastavljene. Također nije jasno koje će oružje sada biti poslano, iako je Trump rekao da će SAD prvenstveno pomagati Ukrajini odbrambenim oružjem.
Po pisanju AP Newsa, danas su svi rodovi vojske i borbena zapovjedništva još uvijek slali podatke o svojim zalihama specifičnog streljiva Pentagonovom vodstvu, rekao je jedan američki zvaničnik.
"Doslovno još uvijek računaju", rekao je.
Podaci su se predstavljali na "semafor" grafikonima – gdje je status zaliha označen crvenom, žutom ili zelenom bojom, slično kao na slajdovima izrađenima sedmicu ranije. Ta je prethodna analiza zaključila da se neke vrste streljiva mogu i dalje slati Ukrajini, ali da su druge na zabrinjavajuće niskim nivoima.
Potpuni uvid u broj stvarno dostupnog streljiva zahtijeva vrijeme, jer, primjerice, Patriot rakete u početku pripadaju vojsci, ali kad se pošalju borbenom zapovjedništvu (npr. Središnjem zapovjedništvu SAD-a), vojska gubi pregled nad tim zalihama.
Većina streljiva i oružja koje je SAD poslao Ukrajini povučena je iz zaliha kopnene vojske, koja je posljednjih godina pažljivo pratila nivoe, posebno za tražene artikle poput 155mm granata i Patriot raketa za protuzračnu obranu.
Povećanje proizvodnje tih artikala bilo je teže nego što se planiralo: vojska je pokušavala doseći cilj od 100.000 granata mjesečno do kraja 2025., ali taj cilj neće biti ostvaren prije 2026., rekao je glasnogovornik vojske Steve Warren. Povećanje proizvodnje Patriot raketa također je izazovno, dodao je Warren.
(Vijesti.ba)