09.07.2025 / 15:57 Kultura - Foto

Mustafić: Najuspješniji period NPS u postdejtonskoj BiH

Danas je u Narodom pozorištu Sarajevo održana press-konferencija povodom rezimea četiri umjetničke sezone.

Novinarima su se obratili direktor Narodnog pozorišta, Dino Mustafić, ministar kulture i sporta Kantona Sarajevo, Kenan Magoda, predsjednica Upravnog odbora Narodnog pozorišta Sarajevo, Edina Papo, umjetnička direktorica Drame, Vedrana Božinović, baletna majstorica, Mia Prašo, umjetnički direktor Opere, Leonardo Šarić i direktor Sarajevske filharmonije, Vedran Tuce.

Direktor NPS Dino Mustafić rezimirao je četiri umjetničke sezone, okarakterizirao ih kao uspješne godine sa podacima koji, kako je kazao, statistički možda i ne znače mnogo, 'ali su nepobitni dokaz o najuspješnijem periodu NPS u postdejtonskoj Bosni i Hercegovini'.

Tako su u Narodnom pozorištu Sarajevo za četiri godine odigrana 42 premijerna izvođenja te 472 reprize za više od 112.000 gledalaca.

Odigrano je ukupno 616 predstava, a osvojili su 53 nagrade te učestvovali na 50 festivala.

Zabilježili su i 24 gostujuće predstave u NPS.

Mustafić je kazao na konferenciji za medije kazao da je Narodno pozorište Sarajevo realiziralo i niz novih programa, poput multimedijalnog programa 'Kultura na ulice', a te programe posjećuje brojna publika.

Kako je istaknuto u današnjem susretu sa novinarima, promjena rukovodstva ne znači i prekid rada tog pozorišta.

Programirali su repertoar NPS do kraja ove umjetničke sezone, sa još dva projekta. Jedna je opereta 'Šišmiš', koja će biti izvedena u februaru 2026. godine, a drugi je balet 'Labudovo jezero' planiran za april naredne godine.

 

(Vijesti.ba)

Izdvajamo