Centralni okružni sud u Seulu danas je odobrio nalog za hapšenje bivšeg predsjednika Južne Koreje Juna Suka Jeola, zbog istrage o njegovom pokušaju uvođenja ratnog stanja prošle godine.
Ova odluka uslijedila je nakon zahtjeva tužilaštva koje sumnja da je Jun pokušao da opstruira pravdu i zloupotrijebi svoja ovlaštenja.
Sud je naveo kako postoji opravdana bojazan da bi Jun mogao da uništi dokaze, što je bila ključna motivacija za vraćanje bivšeg predsjednika u pritvor. Jun je već ranije proveo 52 dana u zatvoru, ali je pušten na slobodu prije četiri mjeseca zbog proceduralnih razloga.
Optužbe protiv njega uključuju i pobunu povezanu s njegovim dekretom o ratnom stanju, za šta mu prijete i najteže kazne, uključujući zatvor ili čak smrtnu kaznu.
Podsjetimo, u aprilu je Ustavni sud Južne Koreje potvrdio opoziv parlamenta i smijenio Juna s funkcije predsjednika zbog njegovih kontroverznih poteza.
Nakon izbora novog lidera Li Džae Mjunga u junu, specijalni tužilački tim intenzivirao je istragu i razmatra dodatne optužbe, uključujući i tvrdnje da je Jun namjerno podsticao napetosti sa Sjevernom Korejom, čime je naškodio interesima zemlje.
Njegovi advokati su oštro negirali optužbe, ističući da je zahtjev za ponovno pritvaranje nerazuman i donesen u žurbi.
Danas se ispred suda okupilo više od hiljadu njegovih pristalica, što je dodatno istaklo političku napetost u zemlji.
(Vijesti.ba)