10.07.2025 / 08:28 Dijaspora - Ljubljana

Sjećanje na genocid u Srebrenici je temelj zajedničke evropske savjesti

U dvorištu Muslimanskog kulturnog centra Ljubljana u srijedu, 9. jula, održana je centralna svečanost povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici, čime je zaključen višemjesečni memorijalni program 8372 živih sjećanja.

Niz događaja – izložbi, svjedočenja, edukativnih susreta i razgovora – odvijao se od januara do jula, u organizaciji Zavoda Muslimanski kulturni centar Ljubljana, u saradnji sa Uredom muftije Islamske zajednice u Republici Sloveniji, muftijom mr. Nevzetom Porićem, te pod počasnim pokroviteljstvom predsjednice Republike Slovenije, dr. Nataše Pirc Musar.

Na završnoj svečanosti počast žrtvama genocida odali su državni i diplomatski vrh te brojni posjetioci iz cijele Slovenije.

U ulozi domaćina, muftija mr. Nevzet Porić dočekao je najviše predstavnike države: predsjednicu Republike Slovenije, dr. Natašu Pirc Musar, potpredsjednicu Parlamenta mr. Meiru Hot, predsjednika Državnog vijeća, Marka Lotriča, predsjednika Ustavnog suda, dr. Roka Čeferina, glavnu državnu tužiteljicu, dr. Katarinu Bergant, ljubljanskog nadbiskupa mons. Stanislava Zoreta, protestantskog biskupa, mr. Leona Novaka, zamjenika gradonačelnika Grada Ljubljane, Dejana Crneka, te predstavnike više od 15 stranih diplomatskih predstavništava u Sloveniji.

U uvodnom dijelu prisutnima su se obratili muftija mr. Nevzet Porić i predsjednica dr. Nataša Pirc Musar, koja je bila i počasna govornica. Oboje su u tonu dubokog poštovanja pozvali na očuvanje historijskog pamćenja.

Muftija Porić je naglasio da Srebrenica nije samo mjesto na geografskoj karti, već simbol globalne traume, ljudske boli i ujedno moralne obaveze prema istini i sjećanju.

– Srebrenica nije samo mjesto na krajnjem istoku Bosne i Hercegovine. Ona je simbol najmračnijeg što je ljudski rod sposoban učiniti – i istovremeno simbol nepokolebljive potrebe da ne zaboravimo – kazao je muftija Porić.

Prema njegovim riječima, memorijalni program 8372 živih sjećanja nije bio historijski udžbenik, već moralni kompas koji nas podsjeća šta znači ostati čovjek u vremenu ravnodušnosti.

– I ja ću se uputiti u Srebrenicu, gdje ću lično prisustvovati komemoraciji u Potočarima – mjestu gdje se bol ne mjeri brojevima, nego neizmjernom ljudskom patnjom. Tamo će biti i predsjednica Republike Slovenije, dr. Nataša Pirc Musar, kojoj iskreno zahvaljujem na počasnom pokroviteljstvu programa 8372 živih sjećanja, kao i na njenom prisustvu – i fizičkom i moralnom. Poštovana predsjednice, hvala vam na vašoj podršci. A još više: hvala vam na vašoj ljudskosti. Na tome što znate čuti i ono što nije izgovoreno. I što znate stati uz one koji su bili utišani. U vremenima kada hrabrost nije nešto što se podrazumijeva, vaš jasan i odlučan stav izuzetno je važan – za našu zajednicu i za evropski prostor koji se stalno pita šta znači "nikada više" – kazao je muftija.

Predsjednica Pirc Musar je u svom govoru, između ostalog, istakla da je "istina o genocidu nepromjenjiva, a sjećanje na njega temelj naše zajedničke evropske savjesti." Upozorila je na opasnosti historijskog revizionizma i pozvala na istrajnu posvećenost pravdi, saosjećanju i zajedničkom evropskom prostoru.

– Slovenija je posvećena istini i pravdi i odlučna da genocid u Srebrenici nikada ne bude zaboravljen. Zato izražavam svoje najdublje saučešće porodicama žrtava i upućujem podršku svima onima koji još uvijek tragaju za posmrtnim ostacima svojih najmilijih, koji se bore za pravdu i koji uprkos dubokim ranama i dalje vjeruju u snagu dijaloga, pomirenja i mira – kazala je predsjednica Pirc Musar.

Dodala je, također, da u vremenu kada Evropom i svijetom ponovo odjekuju glasovi isključivanja, demonizacije drugih, negiranja činjenica i relativizacije zločina, večerašnje okupljanje ima i jasno značenje: istina nije stvar kompromisa.

– Genocid nije stvar interpretacije. Mir nije nešto što se podrazumijeva. U vremenu kada se i u Evropi ponovo suočavamo s retorikom koja oduzima ljudskost, s nacionalizmima i opasnim pogledima na svijet koji upozorenje na genocid smatraju smetnjom, a ne etičkim kompasom, naša posvećenost istini postaje još važnija. U Ukrajini, Gazi, Iranu, Sudanu i drugdje, svjedočimo brutalnim posljedicama ratova, koji nas podsjećaju koliko brzo poricanje suvereniteta, istine i ljudskog dostojanstva vodi u patnju. Također i na Zapadnom Balkanu, gdje su rane prošlosti još uvijek otvorene, postoji prijetnja od istorijskog revizionizma i političke instrumentalizacije boli – kazala je.

Nakon govora, uslijedila je minuta šutnje – prisutni su se, svako na svoj način – učenjem Fatihe, molitvom ili u tišini – poklonili više od 8000 nevino izgubljenih života.

Emotivni vrhunac svečanosti bila je izvedba odlomka iz oratorija Srebrenički inferno, koju je uz klavirsku pratnju Jake Pucihara potresno interpretirala mezzosopranistica Nuška Drašček.

U nastavku programa, gosti su imali priliku pogledati izložbu 30 godina od genocida u Srebrenici: sjećanja svjedoka koji danas žive među nama, koja kroz priče preživjelih prikazuje ne samo bol i historiju, već i sadašnjost – život sa sjećanjem.

Predsjednica Pirc Musar se u prostoriji gdje je postavljena izložba susrela s preživjelim svjedocima, čije su životne priče, zbog svoje snage, također dio izložbe.

Publiku koja je ispunila dvorište činili su ljudi svih generacija, vjeroispovijesti i različitih zajednica. Memorijalni program postao je prostor povezivanja, solidarnosti i zajedničkog učenja iz bolne prošlosti.

Islamska zajednica u Sloveniji zahvalila je svima koji su podržavali, pratili i zajedno kreirali program 8372 živih sjećanja: brojnim volonterkama i volonterima koji su predano darovali svoje vrijeme, saradnicima, suorganizatorima i pokroviteljima koji su, svaki na svoj način, bdjeli nad kvalitetom, poštovanjem i dostojanstvom sadržaja.

– Zajedno smo gradili most sjećanja – most koji ne povezuje samo mjesta, već i ljude. Da bismo razumjeli. Da bismo suosjećali. I da se nikada više ne ponovi – poručili su iz Islamske zajednice u Sloveniji.

 

(Vijesti.ba / Mina)

Izdvajamo