11.07.2025 / 14:49 Regija - Apel roditeljima

Hrvatska: Povrede djece na električnim romobilima u drastičnom porastu

Hrvatska: Povrede djece na električnim romobilima u drastičnom porastu
Foto: Pixsell
Za 285 posto porastao je ove godine broj hospitalizacija djece u Hrvatskoj zbog pada s električnog romobila, istaknuli su u petak liječnici i stručnjaci iz područja saobraćajne sigurnosti uputivši apel roditeljima da ne kupuju električne romobile djeci koja ne znaju saobraćajne znakove ni pravila.

Broj hospitalizacija djece zbog povreda povezanih s električnim romobilima porastao je za čak 285 posto u usporedbi s prošlom godinom, dok je ukupno trajanje bolničkog liječenja povećano za 143 posto. Zabrinjavajuće je i pet puta više slučajeva teških povreda mozga, uključujući potrese mozga i prijelome kostiju lubanje, rekli su liječnici na konferenciji za novinare održanoj u Klinici za dječje bolesti u Zagrebu.

Čak 40 posto povrijeđene djece imalo je manje od 14 godina, što je minimalna zakonska dob za upravljanje romobilima. Najmlađi pacijent imao je osam godina, rekao je dječji hirurg Rok Kralj.

“U posljednjih godinu dana vidjeli smo djecu s ozbiljnim neurohirurškim povredama, uključujući slučajeve u kojima se kost pri padu zabila u moždano tkivo. Svaka povreda koja poremeti razvoj dječjeg mozga može imati dugotrajne posljedice – od oštećenja sluha i vida do problema s pažnjom, učenjem i ponašanjem”, upozorio je neurohirurg Miroslav Gjurašin.

Srećom, smrtni ishodi u tim slučajevima zasad nisu zabilježeni, no liječnici upozoravaju da je to pitanje vremena ako se trend nastavi.

U većini slučajeva povrijeđena djeca nisu nosila kacige, a često su na romobilima bile po dvije osobe, što dodatno povećava rizik od gubitka ravnoteže i težih padova. Veći broj nesreća dogodio se i zbog nepoznavanja saobraćajnih pravila ili vožnje na neprimjerenim površinama.

Stručnjaci ističu kako je riječ o vozilima koja nisu tehnički ni zakonski prilagođena mlađim dobnim grupama, pogotovo ne bez nadzora odraslih.

“Roditelji, nemojte djeci kupovati romobile koje po zakonu ne smiju voziti. Djecu time izlažete ozbiljnom zdravstvenom riziku”, upozorio je Nikola Milas iz saobraćajne policije.

Iznio je i podatak da je prošle godine bilo 57 saobraćajnih nesreća ličnih saobraćajnih sredstava u kojima su učestvovala djeca. Čak 45 tih nesreća skrivila su djeca, a 16 ih je zadobilo teške tjelesne povrede.

U policiji kažu da su kazne za roditelje niske – oko 30 eura, odnosno 15 eura uz brzu uplatu, no u težim slučajevima uključuju se i centri za socijalnu skrb.

“Saobraćajna kultura mora postati dio osnovnoškolskog obrazovanja. Roditelji bi također trebali proći s djecom osnovna pravila vožnje i nadgledati ih prilikom korištenja električnih romobila”, poručio je.

Podsjetio je i da se električni romobil treba voziti po biciklističkoj stazi. Ako nema takve staze, vozi ga se po trotoaru, treba pješice prelaziti preko pješačkog prijelaza i poštivati saobraćajne znakove koji nalažu zaustavljanje i puštanje prednosti drugim vozilima.


(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo