12.07.2025 / 11:18 Svijet - Podnesena tužba

Šok u Sjevernoj Koreji: Kim Jong Un mora odgovarati?

Šok u Sjevernoj Koreji: Kim Jong Un mora odgovarati?
Foto: X
Choe Min-kyung, koja je prebjegla iz Sjeverne Koreje, podnijela je tužbu protiv sjevernokorejskog lidera Kim Jong Una pred sudom u Seulu, navodeći mučenje i seksualno nasilje u pritvorskim objektima režima u Pjongjangu.

Choe Min-kyung (53) traži 50 miliona vona (oko 37.000 američkih dolara) odštete od sjevernokorejske države, te zahtijeva od tužilaca da istraže optužbe za zločine protiv čovječnosti protiv Kima i još pet zvaničnika.

– Prošlo je 13 godina otkako sam se nastanila u Južnoj Koreji, ali i dalje patim od teškog posttraumatskog stresnog poremećaja zbog posljedica mučenja i zavisna sam od lijekova – izjavila je Choe za The Guardian, pokazujući ožiljke na tijelu. Prebjegla je iz Sjeverne Koreje 1997. godine, ali je četiri puta između 2000. i 2008. bila prisilno vraćena iz Kine.

Posljednji put kada je deportovana 2008, provela je pet mjeseci u pritvoru u tri objekta u provinciji North Hamgyong.

U žalbama, u koje je Guardian imao uvid, detaljno su opisani konkretni incidenti, uključujući seksualni napad tokom nehigijenskog pretresa tjelesnih šupljina bez rukavica, prebijanje koje je uzrokovalo pucanje bubne opne i gubitak svijesti, te sistematsko mučenje, tokom kojeg je morala stajati u bolnim položajima i do 15 sati dnevno.

Podnesci sudu u Centralnom okružnom sudu u Seulu predstavljaju, prema navodima podržavatelja, prvi slučaj u kojem je neko ko je prebjegao iz Sjeverne Koreje pokrenuo pravni postupak zbog kršenja ljudskih prava pred južnokorejskim sudom.

Tužbom se navodi da Kim Jong Un snosi komandnu odgovornost za sistematske zločine protiv čovječnosti koji su se navodno dogodili.

Tužba se uveliko oslanja na izvještaj Istražne komisije UN-a iz 2014. godine, koja je utvrdila da je Sjeverna Koreja počinila raširene zločine protiv čovječnosti, uključujući mučenje, seksualno nasilje i proizvoljna pritvaranja.

Izvještaj dokumentuje sistemske zlostavljanja u mreži političkih zatvorskih logora, u kojima se procjenjuje da je zatvoreno između 80.000 i 120.000 ljudi. Ranije građanske tužbe protiv Sjeverne Koreje uključuju zahtjeve bivših ratnih zarobljenika za odštetu zbog prisilnog rada, porodica otetih Južnokorejaca tokom Korejskog rata i tužbu iz 2023. godine zbog uništenja međukorejske kancelarije za vezu.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo