15.07.2025 / 16:39 BiH - Sanski Most

Obnovljen mlin Lučica: Oživljena tradicija vodenica

Obnovljen mlin Lučica: Oživljena tradicija vodenica
Foto: FENA

Zahvaljujući entuzijazmu i predanom radu mještana, Stari Majdan je ponovo dobio dio svoje duše – obnovljeni mlin Lučica. 

Ova vodenica na rijeci Gračanici, na području Sanskog Mosta, starija od tri stoljeća, ponovo melje žito, vraćajući u život duh vremena kada su mlinovi bili okosnica svakodnevice i privrede ovog kraja.

U prošlosti je područje Starog Majdana bilo bogato vodenicama. Samo na rijeci Gračanici, prema riječima Asmira Talundžića, jednog od pokretača obnove, bilo ih je čak trinaest. Danas su mnoge od njih nestale ili zaboravljene, ali priča o „dolini mlinova“ kako se još naziva prostor kojim protiču rijeke Gračanica, Željeznica i Majdanuša, nije zaboravljena.

– Odavde sve kreće. Napravili smo malu branu koja usmjerava vodu prema mlinu, s preljevom za višak vode kako ne bi dolazilo do problema u slučaju poplava. Uloženo je mnogo sati rada, znanja i truda kako bismo omogućili da mlin proradi. Ovo nije kraj naših aktivnosti, planiramo, u saradnji s Općinom, produžiti stazu prema izvoru Vrela, gdje je nekada bilo još osam mlinova. Svaku lokaciju ćemo označiti, kako bismo oformili park prirode i oživjeli čitavu dolinu, istakao je Talundžić.

Obnova mlina nije samo tehnički ili građevinski poduhvat, ona je čin očuvanja kulturnog identiteta i sjećanja na vrijeme kada su mlinovi bili srce sela. Fadil Jahić, jedan od starijih mještana, prisjetio se kako su vodenice funkcionisale u prošlosti.

– Ovo je redovnički mlin, znao se tačno red korištenja po prezimenima koje porodice, kojim redom i kad imaju pravo na mlin. Neki su se koristili privatno, neki redovnički, a bilo je i mlinova koje su koristile pravoslavne porodice iz Mikanova Brda i Brdara. Radilo se 24 sata, jer tada nije bilo industrije, to je bio život. Danas je na nama da ovo ostavimo mladima kao kulturu, muzej ili nešto drugo - kaže Jahić.

Rekonstrukcija mlina Lučica realizirana je u ljetnim mjesecima, kada se brojni mještani Starog Majdana okupljaju u svom rodnom mjestu. Upravo ta okupljanja često prerastu u kolektivne akcije, a završetak radova ozvaničen je zajedničkim ručkom i druženjem, još jednim dokazom koliko zajedništvo može postići, istakli su sagovornici.

(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo