Nadbiskup je podsjetio da se krajem oktobra ove godine navršava 60 godina od proglašenja "Deklaracije o odnosu Crkve prema nekršćanskim religijama Nostra aetate" Drugoga vatikanskog koncila, koja je kroz protekla desetljeća vodila Svetu Stolicu i mjesne Crkve u cijelom svijetu u izgradnji odnosa, promicanju dijaloga i saradnje sa sljedbenicima različitih tradicija, što je uvijek savremena poruka i velika potreba svih ljudi, a posebno u složenim društvima kao što je Bosna i Hercegovina.
- U vrijeme tragičnih događanja u svijetu, važno je ponoviti također da Deklaracija insistira na kršćanskom načelu univerzalnoga ljudskog bratstva čija se načela trebaju primjenjivati na svim područjima života - kazao je nadbiskup, dodavši da se ne može se zazivati Boga, Oca svih ljudi, ako se otklanja bratsko ponašanje prema nekim ljudima, stvorenima na Božju sliku, jer je odnos čovjeka prema Bogu Ocu povezan s odnosom čovjeka prema ljudskoj braći i sestrama.
Time se, kako kaže, uklanja temelj svakoj teoriji ili praksi koja između čovjeka i čovjeka, između naroda i naroda uvodi diskriminaciju s obzirom na ljudsko i narodno dostojanstvo i prava koja odatle proizlaze.
Po njemu, za izgradnju društvene sloge i pravednoga mira u Bosni i Hercegovini ta je poruka Deklaracije od izuzetne važnosti.
- Na to podsjećamo pogotovo uoči obilježavanja 30. godišnjice Daytonskoga sporazuma o nepravednom miru, jer za svakoga čovjeka i svaki narod najveće je poniženje kad im se krade dostojanstvo nepoštivanjem ljudskih i vjerskih prava, kroz, na primjer, postojanje i zlopotrebu loših zakona, razna uslovljavanja i diskriminaciju, kroz privatizaciju domoljublja, dehumanizaciju drugih, manipulacije manjinskim zajednicama i nametanje njihovih predstavnika - naglasio je nadbiskup Vukšić.
(Vijesti.ba / FENA)