17.07.2025 / 11:47 Kultura - Od 25. do 27. jula

Slovo Gorčina u Stocu: "Poezija, pamćenje, otpor" u čast Maka Dizdara

Slovo Gorčina u Stocu: "Poezija, pamćenje, otpor" u čast Maka Dizdara
Foto: BHRT

Jedan od najznačajnijih domaćih festivala kulture – "Slovo Gorčina" – biće održan po 54. put od 25. do 27. jula u Stocu, na autentičnim lokacijama poput nekropole stećaka Radimlja, Šarića kuće i Makove hiže.

Ovogodišnji moto festivala glasi: „Poezija, pamćenje, otpor“, u skladu sa idejama njegovog utemeljivača, pjesnika Maka Dizdara.

Festival je osnovan 1971. godine, neposredno nakon Dizdareve smrti, i od tada predstavlja snažan kulturni impuls rodnom gradu ovog velikana, ali i šire. Kako ističe Gorčin Dizdar, predsjednik Udruženja „Slovo Gorčina“, riječ je o inicijativi koja ne pripada institucijama, već ljudima koji vjeruju u umjetnost i njen uticaj na društvo.

"Festival se razvija iz godine u godinu, ali ostaje vjeran svojoj misiji – da umjetnost bude prostor slobode, odgovornosti i stvaralačkog dijaloga", izjavio je Dizdar.

Poezija kao temelj, ali i mnogo više

Iako je poezija temeljna nit festivala, „Slovo Gorčina“ je danas multimedijalna platforma koja objedinjuje književnost, muziku, vizuelnu umjetnost, film i nove medije, pišu Nezavisne.

Festival će biti svečano otvoren 25. jula na nekropoli Radimlja muzičko-scenskim performansom „Stone Sleeper“ autora Mirsada Gige Jeleškovića. U izvođenju učestvuju Horst Hajs, Jasna Diklić, Sara Kasap, Anja Udovičić i Naida Huseinagić. Kroz zvuk, pokret i riječ, program reinterpretira poetsku i duhovnu baštinu Maka Dizdara i stećaka.

Nakon performansa biće dodijeljena nagrada „Mak Dizdar“ najboljim mladim pjesnicima i pjesnikinjama, a zatim slijedi književni razgovor sa Adaniom Shibli, palestinskom autorkom čije je stvaralaštvo prepoznato na međunarodnoj književnoj sceni.

Mladi autori i prostor koji festival nudi

"Ove godine uvodimo poseban segment posvećen razgovoru sa mladim autorima nominovanim za nagradu „Mak Dizdar“. To nije samo takmičarska forma, već prostor za predstavljanje književno relevantnih glasova", rekla je Zejneba Hajdarević, članica organizacionog odbora festivala.

Pjesnikinja Ermina Ribić, prošlogodišnja dobitnica nagrade, ističe da je festival jedinstven upravo po tome što mladim autorima pruža trajnu podršku.

"„Slovo Gorčina“ ne nudi samo trenutnu afirmaciju, već kontinuiranu saradnju, promociju i praćenje rada. Moj rukopis „Oči pobune“ biće uskoro objavljen u izdanju Bajbuka, što je direktna posljedica podrške koju sam dobila na ovom festivalu", naglasila je Ribić.

Izložbe, knjige, film i VR aplikacije

Ovogodišnji program uključuje i brojne druge umjetničke sadržaje:

- Otvaranje izložbe „Majkina pisma – bosančica“ autorice Šemse Gavrankapetanović

- Predstavljanje VR aplikacije „Stećaklend“

- Promocije knjiga autora poput Amile Smajović, Adise Bašić, Damira Uzunovića, Nenada Rizvanovića, Almina Kaplana i drugih

- Razgovor sa pjesnikinjom Monikom Herceg, počasnom gošćom festivala

- Dodjela nagrade „Prije svitanja“ za najbolju pjesmu napisanu tokom festivala

- Izložba „Molitve u bjelini“ Igora Borozana

- Promocija zbirke kratkih priča „Biber“

- Razgovor sa rediteljkom Jasmilom Žbanić povodom projekcije njenog filma „Blum: Gospodari svoje budućnosti“

Sevdalinka kao završna nota

Festival će se završiti 27. jula književno-muzičkim događajem „U đul bašti: Sevdalinka kao nematerijalno kulturno nasljeđe“, čime se još jednom ističe važnost očuvanja kulturne baštine kroz savremene forme izraza.

Organizatori najavljuju i izdavanje festivalskog biltena sa proznim i poetskim zapisima, recenzijama, intervjuima i stručnim osvrtima. Ovogodišnji bilten uređuju Gorčin Dizdar i Najda Rifatbegović.

 

(Vijesti.ba / BHRT)

Izdvajamo