18.07.2025 / 08:26 Zanimljivosti - Aukcija u New Yorku

Najveća stijena sa Marsa prodata za 3,9 miliona eura

Najveća stijena sa Marsa prodata za 3,9 miliona eura
Foto: Ilustracija
"Nevjerovatno rijedak" komad Marsa, najveći pronađen na Zemlji do sada, prodat je za 3,9 miliona eura na aukciji u New Yorku.

Meteorit poznat kao NWA 16788 teži 24,5 kilograma i dug je skoro 38,1 centimetar, prema podacima Sotebija.

Otkriven je u udaljenom regionu Nigera u novembru 2023. i 70 odsto je veći od najvećeg komada Marsa koji je ranije pronađen, saopštila je aukcijska kuća.

Meteoriti su ostaci stena koji ostaju nakon što asteroid ili kometa prođe kroz Zemljinu atmosferu.

Aukcijska kuća Sotbi opisala je meteorit, crvenkasto-smeđu stijenu, kao „nevjerovatno rijetku".

Na Zemlji je pronađeno samo oko 400 marsovskih meteorita.

„Ovo je najveći komad Marsa na planeti Zemlji.

„Šanse da je ovo stiglo odatle dovde su astronomskih razmjera", rekla je Kasandra Heton, potpredsjednica za nauku i prirodnu historiju Sotbi, u video snimku objavljenom na mreži.

Otprilike 70 odsto Zemljine površine prekriveno je vodom.

„Nevjerovatno smo sretni što je ovo sletjelo na kopno, umesto usred okeana, jer bismo ga teško pronašli", dodala je.

Još nije jasno gdje će meteorit završiti, pošto su informacije o kupcu zaštićene.

Dodatni porezi i takse podigli su ukupnu cijenu stene na oko 4,6 miliona eura, saopštio je Sotbi.

Na aukciji na kojoj je bilo više od 100 predmeta, skelet Ceratosaurusa iz kasnog jurskog perioda prodat je za 22 miliona eura, a lobanja Pachycephalosaurusa za 1,2 miliona eura.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo