Meta je potvrdila da je samo u prvoj polovini 2025. godine izbrisano nevjerovatnih 10 miliona naloga – i ta čistka se ne zaustavlja. Evo svega što trebate znati.
Nikome nije drago pomisliti da bi njegov online nalog mogao biti izbrisan, što je i razlog zašto je zavladala panika kada je Google krajem 2023. počeo slati emailove o mogućem brisanju. No, ta panika bila je neopravdana – radilo se o promjeni u Googleovoj politici prema neaktivnim nalozima, gdje su nalozi koji nisu korišteni dvije godine počeli biti brisani. Ali šta ako se brišu i aktivni nalozi, kao što je sada slučaj s Facebookom? Treba li nas to brinuti? Odgovor za ogromnu većinu legitimnih korisnika Facebooka je – odlučno ne. Zapravo, moglo bi se reći da je ovo razlog za slavlje s aspekta sigurnosti.
U objavi na Facebook Creator Blogu od 14. jula objašnjeno je i zašto:
„Vjerujemo da kreatori trebaju biti slavljeni zbog svojih jedinstvenih glasova i perspektiva, a ne ugušeni kopijama i lažnim profilima.“
S obzirom na nedavno upozorenje koje je poslano svih 220 miliona Amazon Prime korisnika zbog napada koji uključuju lažno predstavljanje brendova, trebalo bi nam svima biti drago što Meta ozbiljno pristupa ovom problemu kada su u pitanju Facebook kreatori. Često je lažno predstavljanje samo korak do zlonamjernih aktivnosti – iskorištavanja nečije reputacije za sticanje povjerenja i provođenje prevara.
U sklopu napora da ukloni spam sadržaj, uključujući lažno angažovanje i imitacije, Facebook je potvrdio da je od početka godine „uklonio oko 10 miliona profila koji su se predstavljali kao poznati kreatori sadržaja“. Osim toga, 500.000 naloga koji su se bavili ovim „spamerskim“ aktivnostima i lažnim angažmanom je sankcionisano – komentari su im spušteni u algoritmu, doseg je smanjen, a mogućnost monetizacije ukinuta. Dobra vijest je da Meta planira nastaviti s istim mjerama. „Facebook želi biti mjesto gdje originalni sadržaj napreduje, a kreatori budu nagrađeni za svoj trud i kreativnost“, zaključeno je u objavi.
Da li Meta greškom briše legitimne Facebook naloge?
Nedugo nakon objavljivanja ovog članka, počeli su pristizati emailovi, tvitovi i poruke od čitatelja koji tvrde da im je Meta izbrisala Facebook naloge bez ikakvog razloga. Ovo, moram priznati, nije ništa novo – svaki put kad pišem o brisanju naloga na bilo kojoj platformi, dobijem slične reakcije. Ali nikada u ovom obimu.
„Pretražite ‘meta ban wave’ na Redditu, Twitteru i TikToku“, savjetovao je jedan čitatelj, „Meta-ina vještačka inteligencija je izbrisala hiljade legitimnih naloga bez opravdanog razloga, a Meta odbija priznati grešku.“
„Snažno vjerujem da ova čistka, iako se predstavlja kao sigurnosna mjera, briše nevine ljude i označava ih kao kriminalce – bez ikakvog objašnjenja ili transparentnosti“, napisao je drugi.
Nije trebalo dugo da se otkrije kako zaista postoji pokret ljudi koji se žale da su im Facebook i Instagram nalozi izbrisani bez opravdanja. BBC je 3. jula objavio izvještaj u kojem su zabilježene brojne ovakve priče, uz tvrdnje da je AI glavni krivac za ovu pojavu. Iako Meta priznaje da koristi vještačku inteligenciju kao dio procesa provjere sadržaja, nema dokaza da AI masovno pogrešno označava naloge, kao što sugerišu žalbe. Portparol Mete izjavio je: „Poduzimamo mjere protiv naloga koji krše naše smjernice, a korisnici mogu uložiti žalbu ako smatraju da je došlo do greške.“ BBC je takođe izvijestio da je Meta priznala postojanje „tehničke greške“ vezane za Facebook grupe, ali je dodala da „nije uočeno značajno povećanje pogrešnog provođenja pravila na platformi u cjelini.“
(Vijesti.ba)