20.07.2025 / 11:51 Ljepota i Zdravlje - Anatomski mehanizmi

Zašto nas koljena sve više bole s godinama?

Zašto nas koljena sve više bole s godinama?
Foto: Arhiv

Evo kako da ojačate svoja koljena, ublažite ukočenost, bolove i poboljšate pokretljivost kako starite.

Kako godine prolaze, atrofiraju gotovo svi dijelovi tela – ali koljena to osjećaju posebno snažno. Zašto? Zato što su koljena složeni anatomski mehanizmi, sastavljeni od više pokretnih dijelova koji se s vremenom troše i oštećuju.

Kako starimo, mišići koji stabilizuju koljeno postaju slabiji, gustina kostiju opada, hrskavica koja ublažava pritisak između kostiju se stanjuje, a ligamenti postaju manje elastični.

Rezultat za većinu nas: ukočenost, bol, smanjena pokretljivost – i sve više nevoljnih uzdaha kada ustajemo s kauča.

Ali, kao i svaka mašina, ako im pružimo adekvatnu brigu, koljena nam to mogu uzvratiti. Sve počinje razumijevanjem faktora rizika za povrede i osteoartritis.

Ponavljajući pokreti koji opterećuju zglobove

Na primer, istraživači u Francuskoj su 2021. otkrili da sportisti koji treniraju parkur u prosjeku zadobiju 1,7 povreda koljena ili zgloba za svakih 1.000 sati treninga. Iako brojke ne zvuče dramatično, dugoročna šteta se vremenom gomila – i ne pogađa samo ekstremne sportiste.

Elitni plesači, recimo, često imaju povrede meniskusa, a svi pokreti koji uključuju udarce kroz noge ili nagle promjene pravca predstavljaju dodatno opterećenje za koljena. Povreda prednjeg ukrštenog ligamenta (ACL) može fudbalera udaljiti s terena i do godinu dana.

Još alarmantnije: istraživanja pokazuju da se 10 do 20 godina nakon takvih povreda kod polovine ljudi razvije osteoartritis na tom mjestu.

A da li je trčanje dobro ili loše za koljena?

Oko trčanja se vodi mnogo rasprava – često se čuje da je trčanje po asfaltu jednako udaranju stopala čekićem sat vremena. Međutim, istraživanje iz 2017. nije našlo značajnu razliku u riziku od osteoartritisa između trkača i osoba koje ne trče.

U stvari, vjeruje se da fizička aktivnost, uključujući i vježbe koje opterećuju zglobove, zapravo jača koljena. Jedno istraživanje iz 2023. pokazalo je da su osobe koje vježbaju snagu imale 20% manji rizik od osteoartritisa u poređenju s onima koji to nikad nisu radili.

Posebno je korisno jačanje mišića oko koljena, poput kvadricepsa. Ako već nosite udobnu obuću i redovno vježbate, sljedeći važan korak jeste da obratite pažnju na bilo kakvu nelagodnost.

I najmanje povrede mogu prerasti u hronične probleme ako ih zanemarite. Ako osjećate bol, možete probati sa steznikom za koljeno ili plivanjem.

Plivanje je odlična opcija jer ne opterećuje zglobove i može pomoći u oporavku od blažih povreda i prevenciji ozbiljnijih problema, piše Science Focus.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo