22.07.2025 / 12:22 Regija - Poražavajuća slika

Utapanje drugi uzrok smrtnosti djece u Hrvatskoj, čak 70 posto ih ne zna plivati

Utapanje drugi uzrok smrtnosti djece u Hrvatskoj, čak 70 posto ih ne zna plivati
Foto: Ilustracija
Utapanje je drugi najčešći uzrok smrtnosti djece u Hrvatskoj, odmah nakon saobraćajnih nesreća, a procjenjuje se da između 40 i 70 posto djece ne zna plivati, upozorio je u utorak Hrvatski Crveni križ (HCK), uoči Svjetskog dana prevencije utapanja, 25. jula.

Organizovana obuka plivanja izbačena je iz školskog sistema još 2010. godine, a odgovornost za tu osnovnu sigurnosnu vještinu prebačena je na roditelje, lokalne zajednice i privatne sportske klubove, navodi HCK u saopćenju, prenosi Hina. 

Iako se Hrvatska često percipira kao zemlja mora i plivača, brojke pokazuju drugačiju i poražavajuću sliku. Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u 2023. godini od posljedica utapanja život je izgubilo 68 osoba – 46 muškaraca i 22 žene. Najviše smrtnih slučajeva zabilježeno je među osobama starijima od 65 godina te onima u dobi između 40 i 64 godine.

U razdoblju od 2014. do 2023. godine u vodi je smrtno stradalo najmanje 769 osoba, a riječ je o kontinuiranom trendu koji se u javnom prostoru rijetko problematizira, a još rjeđe sistemski rješava, upozorava Crveni križ.

"Plivanje nije privilegij, već temeljna sigurnosna vještina", poručuju iz HCK-a, ističući da znanje plivanja povećava šanse za preživljavanje u opasnim situacijama, jer smanjuje paniku, omogućuje pravovremenu reakciju i potiče samopouzdanje.

Crveni križ ovih dana na društvenim mrežama provodi kampanju kojom upozorava na opasnosti od utapanja. Kampanja je, kako navode, emocionalno snažna i direktna, a cilj joj nije izazivanje straha nego osvještavanje javnosti da se utapanje najčešće događa tiho, brzo i bez svjedoka – ali i da se u većini slučajeva može spriječiti.


(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo