U Hrvatskoj, na Kornatima, prvi put je uočena otrovna riba vatrenjača, poznata i kao riba lav, riba paun, a neki je zovu i đavolja riba. Radi se o invazivnoj vrsti koja je štetna za životnu sredinu, a može biti opasna i za ljude.
Iz Nacionalnog parka Kornati objavili su detalje i upozorenje o tom otkriću.
"Tokom redovnog monitoringa stručna služba NP-a Kornati prvi put se susrela s ribom vatrenjačom na svom području", naveli su.
Ističu da je riječ je o invazivnoj vrsti (Pterois miles) koja je u Sredozemno more stigla iz Crvenog mora preko Sueckog kanala. S obzirom na rijetke prirodne neprijatelje, vrlo brzo kolonizuje novo područje. Visoka stopa predacije nad autohtonim vrstama ovu stranu vrstu postavlja visoko na ljestviciinvazivnosti i štetnosti po ekosistem.
Dodaju da se radi o ribi čiji je ubod otrovan.
Ako naiđete na ribu vatrenjaču, svakako pripazite na njezine velike i otrovne bodlje! A ako vas ta riba ipak ubode, stručnjaci preporučuju na mjesto uboda staviti topli oblog kako bi se otrov mogao razgraditi", objavili su.
Riba vatrenjača (engl. lionfish) u NP Kornati Tijekom redovnog monitoringa stručne službe NP Kornati prvi put se...
Posted by Kornati National Park on Utorak, 22. juli 2025.
Kakva je to riba?
Pterois miles, poznata i kao lavlja riba ili vatrenjača, pripadnica je porodice škarpina (Scorpaenidae) i jedna je od najpoznatijih invazivnih vrsta u toplijim dijelovima Mediterana, uključujući i istočni Jadran. Ova riba potiče iz Indijskog okeana i Crvenog mora, ali se širenjem kroz Suecki kanal (fenomen poznat kao lesepsijska migracija) proširila i u Sredozemno more. Vizuelno je vrlo prepoznatljiva, ima duge peraje u obliku perjanica i prugasto tijelo koje podsjeća na lavlju grivu, otuda i naziv.
Pterois miles je otrovna riba. Na leđnim, trbušnim i analnim perajama ima otrovne bodlje koje mogu izazvati jaku bol, oticanje, crvenilo, a u težim slučajevima i mučninu, vrtoglavicu ili čak poremećaje disanja. Iako njen ubod rijetko kada predstavlja opasnost po život, može biti vrlo neprijatan, naročito za kupače, ronioce i ribare. Otrovi lavlje ribe djeluju neurotoksično i hemotoksično i predstavljaju odbrambeni mehanizam, koristi ih isključivo kada se osjeća ugroženo.
Osim što predstavlja opasnost zbog svoje otrovnosti, Pterois miles je i ozbiljna prijetnja lokalnim ekosistemima. Riječ je o grabljivici koja se hrani malim ribama i rakovima, a zbog svoje brzine razmnožavanja i nedostatka prirodnih predatora u Sredozemlju, brzo se širi i narušava ravnotežu u podmorju.
U nekim državama, poput Kipra ili Grčke, podstiče se kontrolisani izlov kako bi se spriječilo njeno dalje širenje, prenosi Index.hr.
(Vijesti.ba)