23.07.2025 / 07:25 Svijet - Ukrajina

Zelenski potpisao sporni zakon, izbili protesti u Kijevu

Zelenski potpisao sporni zakon, izbili protesti u Kijevu
Foto: X
Ukrajina je jučer ograničila autonomiju svoje dvije agencije za borbu protiv korupcije koje su od centralne važnosti u provedbi reformi, što je Brisel opisao kao "ozbiljan korak unazad" i izrazio "duboku zabrinutost".

Suzbijanje endemske korupcije uslov je za pridruživanje Kijeva Evropskoj uniji, kao i za osiguranje milijardi zapadne pomoći. Nezavisni istražitelji posljednjih su mjeseci osramotili visoke zvaničnike optužbama za korupciju.

Jučer usvojeni amandmani daju glavnom tužitelju, kojeg imenuje predsjednik, strogu kontrolu nad Nacionalnim uredom za borbu protiv korupcije Ukrajine i Specijalizovanim tužilaštvom za borbu protiv korupcije (NABU i SAPO), reklo je nekoliko zastupnika.

Glasanje je izazvalo oštre kritike lidera obje agencije i visoke evropske zvaničnike te natjeralo najveće javne proteste od ruske agresije 2022. godine, prenosi Hina.

Hiljade demonstranata okupile su se sinoć u Kijevu, Lavovu, Dnjepru i Odesi kako bi se usprotivile novom zakonu. Uprkos zahtjevima građana da Volodimir Zelenski stavi veto na zakon, predsjednik je potpisao zakon sinoć dok su protesti bili u toku.

Demonstranati su se u 20 sati po lokalnom vremenu okupili i u blizini pozorišta Ivan Franko u centru Kijeva, samo nekoliko blokova od Ureda predsjednika. Glavna poruka bila je usmjerena Zelenskom, ljudi su skandirali: "Veto na zakon."



"Ako ne stavi veto, to je pljuvanje u lice svakoj majci, ženi i djetetu koje je izgubilo voljenu osobu na fronti. To je gaženje sjećanja na sve one koji su poginuli za našu slobodu, dostojanstvo i nezavisnost", rekla je 40-godišnja advokatica Marina za Kyiv Independent.

"Danas se u biti vraćamo 16. januara 2014. – vrijeme kada se naša zemlja suočila s prijetnjom diktature", nastavila je, misleći na dan kada je ukrajinski parlament, kojim je upravljao tadašnji predsjednik Viktor Janukovič, donio zakone kojima se zabranjuju masovni protesti i sloboda govora tokom Euromajdanske revolucije.

Janukovič je tada nakon nešto više od mjesec dana zbačen s vlasti. "Nažalost, ovo se sada ponovo događa, bez ikakvih objašnjenja javnosti. I sve se to događa pod vanrednim stanjem, kada mnogi građani nisu u mogućnosti zaštititi svoja prava", navela je Marina.

Ogrnuti ukrajinskim zastavama, mnogi demonstranati stajali su rame uz rame, s visoko podignutim transparentima, ispisanim mješavinom satire i bijesa. Transparenti su varirali od "Dosta nam je" do "Maknite ruke s NABU-a".

Skandiranja "Veto na zakon", "Ukrajina nije Rusija" i ona usmjerena protiv Andrija Jermaka, šefa kabineta Zelenskog, bila su dovoljno glasna da dopru do zgrade u kojoj se nalazi Ured predsjednika.

"Ako se zakon usvoji, bit će teže pridružiti se Evropskoj uniji. Vratit ćemo se diktaturi. Ne želimo biti kao Rusija. Zelenski je i dalje naš predsjednik. Ali kada učini pogrešne stvari, reći ćemo to", poručila je demonstranatica Saša Kazinceva.

Njezina prijateljica Tetjana Kukuruza nosila je kartonski znak s porukom: "Jeste li ludi?"

"Ovo je prvi put od 2022. da smo izašli na ulice. Znamo imena zastupnika koji su glasali za ovaj zakon. Ne kažem da su korumpirani. Ali imaju interese", dodala je.



Ruslan Kravčenko, ukrajinski glavni tužilac koji je lojalan Zelenskom, sad će moći prebaciti istrage korupcije potencijalno poslušnijim istražiteljima. U svom sinoćnjem obraćanju, Zelenski je kritikovao učinkovitost ukrajinske antikorupcijske infrastrukture, rekavši da su slučajevi "ležali neaktivni".

"Ne postoji racionalno objašnjenje zašto kazneni postupci vrijedni milijarde 'vise' godinama", upozorio je. Dodao je da će glavni tužilac osigurati "neizbježne kazne" za one koji su prekršili zakon.

Glasanje o novom zakonu odvilo se samo dan nakon što je kijevska agencija za unutrašnju sigurnost uhapsila dva zvaničnika NABU-a zbog sumnje na veze s Rusijom i provela obimne pretrage zaposlenika agencije iz drugih razloga.

Šef NABU-a Semen Krivonos pozvao je Zelenskog da ne potpiše ubrzani zakon, koji je opisao kao pokušaj "uništenja" ukrajinske antikorupcijske infrastrukture.

EU povjerenica za proširenje Marta Kos napisala je na mreži X da je "ozbiljno zabrinuta" razvojem događaja. "Ukidanje ključnih zaštitnih mjera koje štite nezavisnost NABU-a ozbiljan je korak unazad", upozorila je, podsjetivši i da je vladavina prava u "samom centru" pristupnih pregovora s Unijom.



NABU i SAPO osnovani su nakon revolucije na Majdanu 2014. godine, kojom je srušen proruski predsjednik, a Kijev se okrenuo zapadu. Dvije agencije pojačale su svoj rad tokom rata, podižući optužbe protiv zastupnika, ministara i bivšeg zamjenika šefa administracije Zelenskog.

Aktivisti protiv korupcije uznemireni su otkako su vlasti ovog mjeseca optužile vodećeg antikorupcijskog aktivista za prevaru i izbjegavanje vojne službe. Kritičari su te optužbe predstavili kao političku odmazdu zbog razotkrivanja korumpiranih zvaničnika.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo