24.07.2025 / 20:00 BiH - Bez kontrole

Opasni proizvodi s Temua preplavili BiH: Ne zna se broj paketa

Opasni proizvodi s Temua preplavili BiH: Ne zna se broj paketa
Foto: Vijesti.ba/Ilustracija
Naš portal nedavno je objavio šokantnu informaciju da proizvode koji u BiH dolaze sa platforme Temu, u smislu njihove sigurnosti niko ne kontroliše.

Iz Agencije za nadzor nad tržištem BiH objasnili su nam da nemaju nadležnost za kontrolisanje sigurnosnih karakteristika proizvoda koji se nude i prodaju putem različitih internet platformi, i koji se potrošačima isporučuju uz posredovanje poštanskih operatera, a da pri tome proizvod nije stavljen na tržište BiH

I dok je EU po ovom pitanju upalila sve alarme, ovaj stav državne agencije praktično znači da se u BiH apsolutno ne kontrolišu sigurnosne karakteristike proizvoda s ciljem osiguranja da proizvodi stavljeni na tržište BiH ispunjavaju propisane sigurnosne zahtjeve i ne ugrožavaju zdravlje i život potrošača.

Osim što ne znamo kakve se po život potencijalno opasne proizvode uvozimo na tržište BIH, ne zna se ni podatak koliko je tih proizvoda uvezeno. Naime, Uprava za indirektno oporezivanje BiH portalu Vijesti.ba mogla je dostaviti samo podatke o broju ocarinjenih pošiljki čija vrijednost prelazi 300 KM.

Naime, stvarni broj pošiljki mogla bi imati samo Agencija za poštanski promet ili eventualno ovlaštene kurirske službe. Nadležnost Uprave za indirektno oporezivanje je da se ustanovi da li sadržaj navedene pošiljke može da se pusti u slobodan promet (da nije zabranjena roba ili roba na posebnim režimima) i da se ocarini ukoliko prelazi vrijednost oslobađanja od uvoznih dažbina.

Iz UIO navode da su privatni licencirani poštanski operateri upisani u Jedinstveni registra obveznika indirektnih poreza po osnovu obavljanja poslova međunarodne špedicije, te stoga mogu biti carinski zastupnici u postupku ''40'' (i drugim postupcima) kod carinjenja druge robe koja u BiH nije dopremljena u poštanskoj pošiljci.

“Sve poštanske pošiljke ''robe zanemarive vrijednosti'' do 300,00 KM koje su oslobođene od plaćanja carine (i PDV-a) carinski organ ne evidentira (pošto se te pošiljke usmeno prijavljuju carinskom organu i usmeno odobrava oslobađanje, nezavisno da li ih prenosi javni ili licencirani operater poštanskog saobraćaja“, navode izn UIO.

Dodaju da UIO nema IT aplikaciju preko koje bi se sve poštanske pošiljke najavljivale/prijavljivale carini elektronskom razmjenom podataka, pa stoga nemaju ni elektronske evidencije o istima.

“Trenutno, u okviru projekta: ''Global Alliance for Trade Facilitation project in cooperation with RegioTrade: “Digitalization of express & postal clearance process and AEO in Bosnia and Herzegovina'', kojeg je korisnik i Uprava za indirektno oporezivanje, radi se na razvoju IT aplikacija za prijavljivanje i carinsku obradu, putem elektronske razmjene podataka, svih poštanskih pošiljki koje, u okviru kurirske usluge, dopremaju u BiH i otpremaju iz BiH operateri poštanskog saobraćaja iz BiH (javni i privatni licencirani operateri poštanskog saobraćaja). U pitanju su dvije zasebne IT aplikacije, jedna za poštanske pošiljke koje prenose javni poštanski operateri, a druga za poštanske pošiljke koje prenosi licencirani operateri poštanskog saobraćaja“, navode iz UIO i dodaju:

“Slijedom prethodno navedenog, UIO nema precizne podatke o tačnom broju koje se naručuju putem platforme „Temu“, nego su u pitanju podaci čija je zemlja porijekla Kina“.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo