Predstavnica Komisije za jednakopravnost spolova Aida Obuća podsjetila je da je Organizacija "Glas žene" Bihać 24. maja Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine uputila inicijativu čijim bi usvajanjem, kako su naveli iz te organizacije, doprinijeli sigurnijem porođaju u svim zdravstvenim ustanovama na nivou Federacije BiH.
Pojasnila je da je trenutno to pravo prepušteno volji pojedinačnih porodilišta, bez jedinstvenih procedura, što otvara prostor za diskriminaciju.
- Zbog čestih kršenja prava pacijentica i nehumanog tretmana, ukazano je na potrebu sistemske zaštite porodilja. Izolacija, uskraćivanje prava na pratnju i akušersko nasilje predstavljaju ozbiljan problem ljudskih prava. Prisustvo osobe od povjerenja dokazano smanjuje stres, trajanje poroda i potrebu za intervencijama, te poboljšava sigurnost i ishod poroda. Ove koristi potvrđene su brojnim studijama i preporukama Svjetske zdravstvene organizacije i domaćih stručnih vodiča – kazala je Obuća.
Naglasila je da je Evropska komisija pozvala vlasti u BiH da zabrane akušersko nasilje i unaprijede uslove u porodilištima.
- Pravo na pratnju doprinosi i borbi protiv korupcije, jer prisustvo treće osobe povećava transparentnost i odgovornost osoblja – poručila je Obuća.
Žene iz organizacije "Glas žene“ iz Bihaća kazale su ranije da je ta inicijativa upućena po uzoru na već prihvaćenu i implementiranu inicijativu koju su organizacija 'Glas žene' Bihać i zastupnica Skupštine USK proveli u USK, a nakon smrti porodilje Azre Bećirspahić i njene bebe Merjem.
Dom naroda usvojio je i zaključak Komisije na inicijativu delegatkinje Belme Kapo da se zaduži Vlada FBiH i Federalno ministarstvo zdravstva da izvrše analizu stanja i zakonskog okvira i predlože donošenje propisa u roku od 90 dana koji će omogućiti bezbolne porode žene.
(Vijesti.ba / FENA)