Njemački ministar vanjskih poslova je u petak navečer stanje u Pojasu Gaze nazvao "nepodnošljivim", obećavši dodatnih 5 miliona eura pomoći i kritikovao ponašanje Izraela tamo, rekavši da bi to moglo dovesti do njegove dalje diplomatske izolacije.
"Presudno će biti koliko brzo će se situacija u Gazi poboljšati", rekao je Johann Wadephul za njemačku javnu televiziju ARD u večernjem informativnom programu.
"Situacija se mora temeljno poboljšati za ljude u Pojasu Gaze. Cijeli svijet gleda, a to bi moglo staviti Izrael u sve teži položaj", rekao je visoki diplomata.
Tokom posjete Izraelu u petak, Wadephul je naglasio koliko je hitno potrebno riješiti situaciju.
"Hitno nam je potreban prekid vatre i sporazum o oslobađanju talaca", izjavio je.
Wadephul je rekao da je međunarodna situacija eskalirala do te mjere da se Izrael, nažalost, sve više izoluje na globalnoj sceni.
"To ne može ostaviti Njemačku ravnodušnom", dodao je.
Kancelar Friedrich Merz izjavio je da će njemačka vlada uskoro odlučiti o narednim koracima u vezi sa sukobom u Gazi.
Govoreći u zapadnonjemačkom gradu Saarbrückenu, Merz je rekao da u subotu očekuje izvještaj Wadephula o njegovoj posjeti Izraelu i palestinskim teritorijama.
Na pitanje da li će vlada razmotriti učešće u sankcijama protiv Izraela, Merz je rekao: "Jedno nam je jasno: situacija tamo je neprihvatljiva. Mora se riješiti što je prije moguće."
Rat u Gazi izazvan je napadom Hamasa 7. oktobra 2023. na Izrael, u kojem je ubijeno oko 1200 ljudi i oteto više od 250 koji su odvedeni u Gazu.
Izrael je odgovorio masovnim zračnim napadima i kopnenom ofanzivom, u kojima je u Gazi ubijeno više od 60.000 ljudi, a enklava se sada suočava s prijetnjom gladi.
(Vijesti.ba)