07.08.2025 / 18:39 Svijet - Washington

Kambodža zvanično nominovala Trumpa za Nobelovu nagradu za mir

Kambodža zvanično nominovala Trumpa za Nobelovu nagradu za mir
Foto: Arhiv
Kambodža je zvanično nominovala američkog predsjednika Donalda Trumpa za Nobelovu nagradu za mir kao znak zahvalnosti za njegovu ulogu u nedavnom prekidu vatre s Tajlandom, objavljeno je u četvrtak u zvaničnom saopćenju.

Prema saopćenju Ministarstva informisanja, kambodžanski premijer Hun Manet zvanično je poslao pismo nominacije Norveškom Nobelovom komitetu.

"Ova nominacija ne odražava samo moje poštovanje već i iskrenu zahvalnost naroda Kambodže", napisao je Hun Manet u pismu, poslanom iz Phnom Penha 7. augusta.

Pohvalio je Trumpovo "izvanredno državništvo" i njegovu posvećenost rješavanju sukoba, napominjući da ima "izuzetna dostignuća u deeskalaciji tenzija u nekim od najnestabilnijih regija svijeta".

Veze između Tajlanda i Kambodže pogoršale su se posljednjih sedmica, a tenzije su eskalirale u pet dana prekograničnih zračnih napada i raketiranja u kojima su ubijene i povrijeđene desetine ljudi prije nego što je 28. jula postignut prekid vatre.

Ranije je Trump razgovarao s tajlandskim i kambodžanskim premijerima, tražeći od njih da prekinu borbe i upozoravajući da bi sukob mogao ugroziti njihove trgovinske sporazume sa SAD-om.

Trump je ponovo razgovarao s njima kako bi im čestitao na sporazumu o prekidu vatre.

U junu je Pakistan također najavio da će Islamabad preporučiti Trumpa za Nobelovu nagradu za mir.

Kasnije u julu, i izraelski premijer Benjamin Netanyahu rekao je da će ga nominovati za Nobelovu nagradu za mir.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo