Uz podršku Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo, Općine Novo Sarajevo i JU Međunarodnog centra za djecu i omladinu Novo Sarajevo, u Sarajevu je obilježen Međunarodni dan mladih bogatim edukativnim, kulturnim i zabavnim programom.
Na događaju su bili premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk, ministrica za odgoj i obrazovanje KS Naida Hota-Muminović te predstavnici Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS.
Premijer Uk je istakao: „Mladi su najvažnija pokretačka snaga našeg društva. Njihova energija, kreativnost i hrabrost da propituju i vlast, i svoje okruženje, i budućnost, ono je što nas vodi naprijed. Naša je obaveza da im stvorimo prilike u kojima će moći ostvariti svoje ideje, ostati ovdje i graditi zajednicu u kojoj se cijeni znanje, sloboda mišljenja i solidarnost. Samo društvo koje čuje i uvažava mlade može očekivati bolju budućnost.“
Ministrica Hota-Muminović naglasila je važnost trajne posvećenosti mladima
„Odgovornost nosilaca javnih funkcija je da kroz uključivanje svih resursa mladima osiguraju konkretne i podržavajuće uslove za obrazovanje, razvoj i rast. To nisu nikakve privilegije koje im ne pripadaju, već šanse da ostanu, uspiju i doprinesu svom društvu.“
Snažne poruke mladima uputile su i paraplivačica Selma Purić, politologinja i službenica Europske komisije za mlade Nina Skočak, te UN aktivistica za okoliš i biodiverzitet Adla Kahrić.
Muzički program obuhvatio je nastupe Pop Rock Škole Sarajevo, Melike Hadžić sa Udruženjem „Javor“, gdje su mladi učili prve tonove na violini, kao i DJ Sahfija.
Udruženje filmskih radnika FBiH predstavilo je program predstojećeg Sarajevo Film Festivala, nagradivši prisutne kartama za projekcije. Podržani su i mali biznisi koji su predstavili svoje ručne radove.
Iz Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS poručili su: „Ovaj dan bio je posvećen upravo mladima – njihovim idejama, glasovima i borbama koje svakodnevno vode. Vjerujemo da svaki mladi čovjek ima snagu da mijenja svijet oko sebe, a upravo na ovaj dan želimo da se okupimo, povežemo i osnažimo jedni druge.“
(Vijesti.ba)